Rządowa pomoc słabą zachętą do przekształceń szpitali?

Nowelizacja ustawy o działalności leczniczej, która ma wejść w życie 30 czerwca, pozwala na ubieganie się o rządowe wsparcie samorządom, które poręczyły kredyty zaciągnięte przez szpitale na spłatę zadłużenia.

Samorządy, które zdecydują się na przekształcenie swoich lecznic, mają otrzymać łącznie z budżetu 1,4 mld zł pomocy na spłatę długów. Z dotacji ministra zdrowia skorzystają jednak tylko te, które spłaciły długi szpitali do końca 2009 r. - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Jak informował w portalu rynekzdrowia.pl Marek Wójcik, ekspert ds. ochrony zdrowia Związku Powiatów Polskich (ZPP) około 100 szpitali powiatowych będzie miało na koniec br. ujemny wynik finansowy, z czego blisko połowa odnotuje straty wyższe, niż wartość amortyzacji. Oznacza to, że około 50-60 SPZOZ-ów zostanie objętych regulacjami ustawy o działalności leczniczej, zobowiązującymi samorządy do spłaty długu, bądź przekształcania placówek.

Część samorządów podejmie próbę pokrycia ujemnego wyniku finansowego swoich lecznic. Zdaniem eksperta ZPP, zachęta do ich przekształcenia  byłaby większa, gdyby dotacje można było otrzymać na kredyt spłacony do dnia wejścia w życie ustawy.

Czytaj. Czy straty szpitali zrujnują finanse powiatów?

Jednym z ograniczeń w korzystaniu z pomocy rządowej w ramach przekształceń szpitali jest fakt, że placówki, które zmienią formę organizacyjno-prawną, będą miały umorzone tylko zobowiązania publicznoprawne, czyli zaległe podatki i nieopłacone składki do ZUS.

Tymczasem, jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, większość zobowiązań wymagalnych szpitali, to długi zaciągnięte z tytułu dostaw i usług. Tego typu zobowiązania to blisko 82 proc. wszystkich długów wymagalnych.

Czytaj. Zobowiązania SPZOZ-ów pod lupą resortu: długi większe niż kiedykolwiek

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH