Ministerstwo Zdrowia w związku z dzisiejsza katastrofą śmigłowca LPR będzie chciało przyspieszyć odbiór zamówionych helikopterów. Ministerstwo ma pieniądze na ten zakup

Premier Donald Tusk potwierdził, że rząd zamierza renegocjować termin dostawy maszyn dla LPR.

Umowa na zakup śmigłowców dla LPR została podpisana w czerwcu zeszłego roku. Zgodnie z nią pierwsze maszyny miały trafić do Polski w ciągu 12-14 miesięcy.

– Przetarg został rozstrzygnięty, było wiele odwołań i jedyną przeszkodą były procedury odwoławcze, a nie brak środków – mówiła minister.

Dzisiejsza wydarzenia spowodowały, że rząd przyspieszy z zakupem pierwszych śmigłowców z całej zamówionej floty.

– Gdyby nie tragedia, to nie mówilibyśmy o tym, że trzeba długo czekać, bo ostatnio na Radzie Ministrów rozmawialiśmy raczej o tym, czy stać nas na zakup wszystkich śmigłowców, bo jest to naprawdę duża flota i duże koszta, ale ta tragedia pokazuje nam, że jeśli będziemy rozkładali dostawy w czasie, to może uda się przyspieszyć termin dostawy pierwszych helikopterów – powiedział premier.

Decyzję o finalizacji umowy na zakup helikopterów kierownictwo resortu zdrowia podjęło na początku czerwca. Umowę podpisano z francusko-niemieckim konsorcjum Eurocopter na zakup 23 śmigłowców ratunkowych EC-135 i symulatora lotów. Firma jest zobowiązana zrealizować zamówienie do 15 grudnia 2010 roku.

Na początku października 2007 r. ministerstwo zdrowia ogłosiło wynik opiewającego na blisko 500 mln zł przetargu. Wybrano EC135 niemiecko-francuskiego Eurocoptera, należącego do koncernu EADS, odrzucono zaś A109S Grand AgustaWestland.

AgustaWestland wystąpiła jednak o unieważnienie przetargu. Firma wskazywała, że śmigłowiec Eurocoptera nie spełnia pewnych warunków zamówienia - maksymalnego pułapu i symulatora lotu określonej kategorii.

W lutym 2008 r. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że przetarg jest ważny. Wyrok był prawomocny i oznaczał, że Ministerstwo Zdrowia mogło podpisać kontrakt na helikoptery. Sąd rozpatrywał odwołania od decyzji arbitrów, którzy unieważnili przetarg. Sąd odrzucił odwołanie złożone przez resort, uwzględnił natomiast odwołanie Eurocoptera. Stołeczna prokuratura rejonowa umorzyła w maju śledztwo w sprawie przetargu na śmigłowce dla LPR.

Obecnie pogotowie dysponuje wysłużonymi śmigłowcami Mi-2, których eksploatacja stanie się niemożliwa po roku 2010 ze względu na dostosowanie prawa lotniczego do wymogów UE. Pogotowie ma też jeden zakupiony w 2005 r. śmigłowiec Agusta A109 Power - o kilkadziesiąt centymetrów krótszy niż oferowany w przetargu A109S Grand.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH