Ministerstwo Zdrowia proponuje w ramach planu B rozszerzenie listy samorządów, które będą mogły skorzystać z pieniędzy z budżetu na spłatę części zobowiązań publicznoprawnych swoich szpitali.

Program będzie skierowany również do tych samorządów, które już wcześniej spłaciły długi podległych sobie SP ZOZ. Przystąpią do niego także te, które już przekształciły szpitale w spółki. Przekształcone szpitale mają być premiowane pięcioletnimi kontraktami z NFZ.

Wiceminister zdrowia Jakub Szulc w rozmowie z Gazetą Prawną zapowiada, że samorząd, który udowodni, że z zaciągniętego kredytu spłacił zobowiązania SP ZOZ, te pieniądze zostaną mu zwrócone po przystąpieniu do programu.

– Chcemy mieć pewność, że pieniądze zarezerwowane w budżecie trafią faktycznie do tych samorządów, które poniosły trud spłaty długów SP ZOZ – mówi

Szulc, ale dodaje, że ciężko jest znaleźć zależność prawną między przekazaniem tych pieniędzy i ich późniejszym wydatkowaniem:

– Dlatego jeżeli okaże się, że pieniądze z kredytu zaciągniętego przez samorząd zostały wykorzystane na bieżące funkcjonowanie SP ZOZ lub kredyt był wykorzystany do spłaty zobowiązań cywilnoprawnych SP ZOZ, wtedy samorząd nie może liczyć na zwrot środków z budżetu.

Minister zapowiada także gwarantowane przez 5 lat kontrakty dla szpitali, których program naprawczy znajdzie uznanie NFZ. Na 5-letnie kontrakty mogą liczyć także szpitalne spółki.

– Proponujemy pięcioletnie kontrakty dla przekształconych szpitali, bo naszym zdaniem uwiarygodni to ich pozycję chociażby w momencie, kiedy będą starać się o uzyskanie kredytów bankowych. To pozwala przewidzieć dochody spółki w dłuższym okresie i dzięki temu zyskuje ona lepszą pozycję negocjacyjną.

Samorządy, które skorzystają z planu B, nie będą mogły przez pięć lat pozbyć się swoich udziałów w spółkach. Jeżeli to zrobią, to szpital spółka będzie musiał zwracać środki, jakie uzyskał z funduszy europejskich.

– Dla zapewnienia tym placówkom dodatkowych środków inwestycyjnych, prowadzimy rozmowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, aby uruchomić kolejny program, z którego sfinansowane byłyby inwestycje szpitalne. Chodzi o kwotę 750 mln euro.


Pełny tekst wywiadu z wiceministrem zdrowia Jakubem Szulcem w dzisiejszej Gazecie Prawnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH