Rząd poszukuje sojuszników dla realizacji swego programu przekształceń szpitali według wariantu B. - Determinacji na pewno nam nie zabraknie. A raz podjęta decyzja, że należy z tym zrobić porządek, choćby to nie wiem jak bolało, szczególnie ministra zdrowia, zostanie utrzymana - zapewniała minister Ewa Kopacz podczas niedawnej II Ogólnopolskiej Konferencji Niepublicznych Szpitali Samorządowych w Dobieszkowie.

Minister poinformowała, że szczegóły programu premier ogłosi 17 lutego. Czas i miejsce, w jakim przekazała tę wiadomość zapewne nie były przypadkowe. Minister zdrowia wskazała bowiem środowisko, na pomoc którego szczególnie liczy w realizacji planu B: samorządy i szefów szpitali od lat działających w formie spółek prawa handlowego.

Reforma struktur własnościowych w ochronie zdrowia jest według rządu konieczna, bo zadłużenie szpitali publicznych znowu narasta i nie sposób poradzić sobie z tą nawracającą przypadłością naszego zdrowotnego systemu bez przekształceń nieefektywnie zarządzanych SP ZOZ-ów. – Wiele SP ZOZ-ów jest dobrze zarządzanych, ale i sporo takich placówek, które zadłużają się głównie z powodu braku decyzyjności dyrektorów i niejasno określonej odpowiedzialności zarządzających – diagnozuje jedną z przyczyn takiego stanu Krzysztof Tuczapski, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych i prezes Zamojskiego Szpitala Niepublicznego Sp. z o.o.

Jak ominąć rafy

Szpitale niepubliczne raczej nie mają takich problemów. To do zarządów tych jednostek zwracała się i przede wszystkim na ich wsparcie w przekształceniach liczy minister Ewa Kopacz. – Przeszliście trudną drogę przekształceń, wiecie jak ominąć rafy. Wiem, że jesteście otwarci i gotowi udzielić rad tym samorządom, które chcą skorzystać z waszej pomocy – mówiła w Dobieszkowie.

Dzisiaj OSNSS zrzesza około 50 szpitali – powiatowe, ale i jeden wojewódzki w Puszczykowie koło Poznania. Za Stowarzyszeniem stoi 9 lat doświadczeń zdobytych podczas trudnej i kwestionowanej nierzadko drogi przekształceń w spółki prawa handlowego. Prezes Stowarzyszenia, Renata Jażdż-Zaleska (zarazem prezes spółki prowadzącej niepubliczny, samorządowy szpital w Kluczborku) przyznaje, że droga jaką tuż po roku 2000 brnęły szpitale od SP ZOZ-ów do NZOZ-ów była „kolczasta”. – Mieliśmy problemy w sądach i dzisiaj już wiemy, w jaki sposób, transparentnie dla wszystkich przeprowadzać takie przekształcenia – tłumaczy.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH