Rybnik: możliwy strajk w szpitalu psychiatrycznym

W Państwowym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku zaognia się konflikt między lekarzami a dyrekcją.

– Być może wznowimy strajk zawieszony w 2008 roku. Dyrekcja szpitala nie podejmuje rozmów w sprawie realizacji porozumień i postulatów postrajkowych, m.in. płacowych. Wprowadza zmiany organizacyjne i wdraża program naprawczy, któremu sprzeciwiają się lekarze w szpitalu – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Piotr Dragon, do niedawna ordynator oddziału sądowego, a także szef szpitalnego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Rezultatem konfliktu są zwolnienia dyscyplinarne, w tym szefa i wiceszefa szpitalnego OZZL

– Toczy się obecnie 13 postępowań sądowych, m.in. o przywrócenie do pracy i realizację wcześniejszych porozumień. Sąd pracy pierwszej instancji przywrócił mnie i dr. Stanisława Urbana do pracy, ale dyrekcja się odwołała – relacjonuje dr Piotr Dragon.

Szef związku i jego zastępca mają zakaz wstępu na teren szpitala. Zarząd Krajowy OZZL zlożył już  doniesienie do prokuratury przeciwko dyrektorowi w sprawie „szykanowania działaczy związkowych".

– Najprawdopodobniej rozpoczniemy obecnie nowy spór zbiorowy z dyrekcją szpitala, zdecydujemy też czy wznowimy zawieszony strajk czy będziemy składać masowo pozwy do sądów pracy – zapowiada w imieniu związkowców Piotr Dragon.

W szpitalu pracuje około 50 lekarzy, większość zrzesza się w OZZL. Dług placówki wynosi obecnie około 19 mln zł.

– Obecna polityka prowadzi w konsekwencji do upadku szpitala. To dziwne, że dyrekcja nie chce nawet z nami rozmawiać. Będziemy dążyć do zmiany dyrektora – mówi wprost Piotr Dragon.

Jak dyrekcja odpowiada na zarzuty lekarzy?

– W szpitalu nic złego się nie dzieje. O szczegółach a także o realizacji wdrożonego planu naprawczego może powiedzieć jedynie dyrektor Andrzej Krawczyk po swoim powrocie ze zwolnienia lekarskiego – inofmruje nas Marek Ksol, zastępca dyrektora ds. lecznictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH