27 kwietnia Rada Ministrów przyjęła ostateczną wersję programu

Od 27 kwietnia 2009 roku samorządy, które chcą skorzystać z rządowej pomocy, mogą zgłaszać wnioski do wojewodów. Program ma obowiązywać w latach 2009-2011.

– Chcemy uratować polskie szpitale przed agresywnym postępowaniem komorników, postępującym zadłużeniem, niekończącymi się protestami oraz przed brakiem satysfakcji osób pracujących w tych szpitalach – powiedział premier Donald Tusk.

Program ma zachęcać samorządy do powołania spółek kapitałowych, w miejsce dotychczasowych SP ZOZ-ów. Rezygnacja z dotychczasowej formy prawnej pozwoli samorządom na lepsze zarządzanie szpitalami oraz poprawi ich organizację i finansowanie.

Pomoc otrzymają samorządy, które przygotują i przyjmą plan restrukturyzacji, powołają spółkę kapitałową, przedstawią biznesplan oraz propozycję spłaty zobowiązań.

Samorządy muszą także uzyskać pozytywne oceny NFZ i BGK oraz akceptację wojewody. Przekazanie pieniędzy na restrukturyzację odbywać się będzie na podstawie umów zawartych między rządem a samorządem terytorialnym.

Ostateczna wersja programu „Ratujemy polskie szpitale“ uwzględnia zmiany zaproponowane podczas konsultacji społecznych. Zaakceptowany został m.in. postulat, aby programem objąć także te samorządy, które dokonały już przekształceń SP ZOZ-ów i utworzyły spółki kapitałowe. Samorządy te otrzymają pomoc w wysokości przejętych zobowiązań publicznoprawnych. W ramach programu każdy samorząd otrzyma również dotację budżetową na pokrycie podatku VAT, zapłaconego od wniesionego aportem majątku do spółki kapitałowej.

Od ogłoszenia programu, udział w nim wstępnie zadeklarowały 83 szpitale. Każda placówka, która chce skorzystać z rządowej pomocy musi przygotować program naprawczy. Minister zdrowia podkreśla jednak, że jeżeli do programu przyłączy się większa liczba samorządów, rząd jest gotów przeznaczyć na program więcej pieniędzy. Jak przypomina Ewa Kopacz, w ustawie wprowadzającej reformę służby zdrowia, która nie weszła w życie z powodu weta prezydenta, na pomoc dla przekształcanych szpitali zarezerwowano 2,7 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH