Rusza pilotaż społecznego audytu jakości opieki szpitalnej

"Audyt społeczny jakości opieki szpitalnej w Polsce" to projekt, którego realizatorem i operatorem jest Fundacja Urszuli Jaworskiej.

Projekt zakłada stworzenie ankiety i zbadanie jakości usług w pilotażowym badaniu pięciu szpitali, co pozwoli na dopracowanie finalnej wersji ankiety oraz przetestowanie mechanizmu badania ankietowego. W kolejnym etapie ankieta umożliwi przeprowadzenie audytu społecznego jakości opieki we wszystkich polskich szpitalach.

Pilotaż będzie podstawą m.in. do stworzenia propozycji standardowych programów naprawczych i wdrażania ich w system funkcjonowania szpitali, zaplanowania programów inwestycji w ramach programów oraz wskazanie potencjalnych źródeł finansowania tych inwestycji.

- Nadzór społeczny w ochronie zdrowia praktycznie nie istnieje. Coraz powszechniej rekomendowanym narzędziem egzekwowania standardów opieki zdrowotnej jest audyt społeczny - informuje Zbigniew Kowalski, trener komunikacji w relacjach lekarz-pacjent, współpracujący przy realizacji projektu.

- W szpitalu, który przyjął zaproszenie do udziału w projekcie, specjalnie przeszkoleni studenci zdrowia publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prowadzą ankiety wśród pacjentów i personelu. Po zebraniu wyników badań tworzony jest raport dla menedżera placówki - wyjaśnia Zbigniew Kowalski.

- Na podstawie raportu opracowywany jest plan naprawczy; proponowane są tylko takie rozwiązania, które nie wymagają angażowania dodatkowego budżetu - zaznacza. - Plan naprawczy wdrażany jest wspólnie z menedżerem placówki i ma na celu znaczącą poprawę efektywności współpracy pomiędzy pracownikami a pacjentami.

Organizatorzy podkreślają, że celem projektu nie jest dyskredytacja wizerunku szpitala, ale wykazanie mechanizmów, zależności i narzędzi, m.in. komunikacyjnych, które pozytywnie wpływają na efekty leczenia. Patronat nad projektem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Rzecznik Praw Pacjenta.

- Raporty z badań, efekty projektu oraz propozycje planów naprawczych zostaną opracowane w czerwcu 2015. Przedstawione zostaną Ministerstwu Zdrowia, NFZ-owi oraz zainteresowanym - podsumowuje Zbigniew Kowalski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH