Ruda Śląska: spłacono dług dawnego szpitala miejskiego

Miasto spłaciło długi zlikwidowanego z końcem 2010 roku szpitala miejskiego. Do tej pory różnym wierzycielom zapłacono 13,6 mln złotych. Pozostały jeszcze do spłacenia tylko i wyłącznie zobowiązania wobec Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (PEC) w wysokości 1,5 mln złotych.

- Ze spłatą tych zobowiązań nie będziemy już mieć żadnych problemów. Zgodnie z umową płacimy zobowiązania wobec PEC co miesiąc w określonych ratach - podkreśla prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic. Dodaje, że do końca roku zobowiązania wobec PEC-u powinny być całkowicie spłacone. To oznacza zakończenie likwidacji SP ZOZ Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

Zobowiązania zlikwidowanego z końcem marca 2010 roku szpitala miasto przejęło z początkiem obecnego roku. Początkowo na ten cel w budżecie zarezerwowano 8,4 mln zł. Ostatecznie kwota ta została zwiększona do 15,6 mln zł.

Równocześnie władze miasta przeprowadziły szereg rozmów z największymi wierzycielami byłego szpitala. Zawarte w ich wyniku porozumienia pozwoliły odroczyć, bądź rozłożyć na raty spłatę zobowiązań. Dzięki temu miasto zaoszczędziło blisko 470 tys. zł.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej zakończył działalność 31 marca 2010 roku. Następnego dnia działalność medyczną tej placówki przejął nowy podmiot - Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej Sp. z o.o., który kontynuował dotychczasową działalność tej placówki.

Nowa spółka przejęła wszystkich pracowników likwidowanego szpitala, niestety nie otrzymała na własność jego nieruchomości i sprzętu medycznego. Za ich użytkowanie musiała płacić miesięcznie około 250 tys. zł likwidatorowi SP ZOZ.

Bardzo szybko okazało się, że taki podział nie sprzyja rozwojowi nowej spółki, która po kilku miesiącach działalności nowy miała już 4,6 mln złotych długów, przy kapitale założycielskim w wysokości 2,8 mln zł.

Zgodnie z kodeksem handlowym spółek, zarząd był zobowiązany do ogłoszenia upadłości spółki. Jednak dzięki interwencji władz miasta udało się uratować rudzki szpital. W sierpniu ubiegłego roku prezydent Rudy Śląskiej przekazała spółce Szpital Miejski budynki szpitala i grunty o łącznej wartości ponad 21,3 mln złotych.

Dzięki realizowanemu programowi naprawczemu spółka spłaciła wszystkie swoje zaległe płatności.Tegoroczny kontrakt rudzkiego szpitala na świadczenie usług medycznych to około 50 mln zł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH