W opinii wielu pracodawców zatrudnienie osoby niepełnosprawnej przysparza więcej problemów niż korzyści. O tym, że tak nie jest, przekonywano podczas konferencji "Równe szanse - równy start. Pracodawco, zatrudnij niepełnosprawnego".

Jak mówił dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej w Rudzie Śląskiej Norbert Rózga, aby zatrudnić osobę niepełnosprawną trzeba liczyć się z wypełnianiem sporej ilości dokumentacji, ale z początkiem tego roku znacznie uproszczono przepisy i ograniczono sprawozdawczość.

Osoba niepełnosprawna ma też prawo do nieco krótszego czasu pracy i dodatkowego urlopu. Pracodawca może jednak liczyć na znaczne wsparcie finansowe z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zarówno na przygotowanie stanowiska pracy, jak i wypłacane pensje.

Ruda Śląska od kilku lat podejmuje działania aktywizujące zawodowo niepełnosprawnych. Powołany przez samorząd Zakład Aktywności Zawodowej zajmuje się praniem pościeli na rzecz rudzkich szpitali i domów pomocy społecznej. Zatrudniająca m.in. 54 osoby niepełnosprawne firma już przyjmuje dwa razy więcej zleceń, niż planowano na początku.

1 grudnia na terenie rudzkiego szpitala ma powstać drugi Zakład Aktywności Zawodowej w Rudzie Śląskiej - Zakład Usług Szwalniczych, uzupełniający działalność pierwszego.

W samym Urzędzie Miasta zatrudnionych jest ponad 40 osób niepełnosprawnych. Urząd Miasta Ruda Śląska został laureatem I miejsca w kategorii "Pracodawca Nieprzedsiębiorca", w regionalnym etapie konkursu "Lodołamacze 2009" propagującego zatrudnianie osób niepełnosprawnych.

Gościem konferencji był też niepełnosprawny Jan Mela - najmłodszy w historii zdobywca biegunów północnego i południowego. Choć sam jeszcze studiuje, zachęcał pracodawców do zatrudniania osób z niepełnosprawnością.

W 2008 roku liczba niepełnosprawnych Polaków w wieku produkcyjnym wynosiła około 2,2 mln i stanowiła 9,3 proc. ludności w tym wieku. Aktywnych zawodowo było 15,6 proc. osób niepełnosprawnych w wieku 15 lat i więcej, a 23,9 proc. w wieku produkcyjnym.

Dla porównania - współczynnik aktywności zawodowej osób sprawnych w wieku 15 lat i więcej wynosił 59,4 proc., a w wieku produkcyjnym - 74,7 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH