Rozporządzenie podpisane. Kto się boi podwyżek pielęgniarskich płac? Pielęgniarki wiele lat walczyły o podwyżki swoich wynagrodzeń; FOT. PTWP

14 października minister zdrowia Marian Zembala podpisał rozporządzenie umożliwiające coroczny (do 2019 r.) wzrost płac pielęgniarek i położnych średnio o 400 zł. Przed finansowymi skutkami tej regulacji coraz mocniej ostrzegają samorządowcy i pracodawcy, obawiający się drastycznego wzrostu zadłużenia szpitali.

Chodzi o nowelizację rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. - Przepisy wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia - informuje resort zdrowia.

- Rozporządzenie uzupełnia rozwiązania zawarte w obecnie obowiązującym rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. poz. 1400) - czytamy na stronach resortu zdrowia.

Najważniejsze zmiany dotyczą:
• Zwiększenia kwot przeznaczonych na wzrost średniego miesięcznego wynagrodzenia dla pielęgniarek i położnych do 400 zł.

• Zapewnienia corocznego (do 2019 r.) wzrostu średniego miesięcznego wynagrodzenia dla pielęgniarek w wysokości 400 zł rocznie (4 x 400).

• Wprowadzenia mechanizmu gwarantującego utrzymanie uzyskanych podwyżek po 2019 r.

• Uregulowania kwestii wzrostu wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych zatrudnionych w podstawowej opiece zdrowotnej.

Minister zdrowia: osiągnęliśmy rozważny kompromis
- Podpisany dokument kończy 10-letnią batalię o poprawę pozycji pielęgniarki i położnej w naszym kraju, w aspekcie nie tylko zawodowym, ale także ekonomiczno-medycznym. To wypracowany przez kilka miesięcy rozważny kompromis, który  wypełnia większość oczekiwań, zarówno środowiska pielęgniarek i położnych, jak i pracodawców - komentuje Marian Zembala na stronie ministerstwa.

- Jesteśmy przekonani, że reformatorskie podjęcie tych działań było konieczne i wymagało odwagi oraz chęci porozumienia, także ze strony środowiska pielęgniarskiego i jego reprezentantów - dodaje.

- Za ten odpowiedzialny i rozważny dialog, uwzględniający dobro chorych jako nadrzędne, ale i możliwości finansowe państwa, w imieniu leczonych, leczących i odpowiedzialnych za leczenie bardzo dziękuję - napisał minister zdrowia.

Przypomnijmy, że od lat domagające się podwyżek wynagrodzeń pielęgniarki, mówiąc o swojej trudnej sytuacji, przywołują statystyki, z których wynika, że w Polsce przypada średnio 5,2 pielęgniarki na 1000 mieszkańców, podczas gdy np. w Szwajcarii - 16, w Danii - 15, a w Czechach i Słowenii - 8.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH