Rośnie liczba Rosjan leczących się w warmińsko-mazurskich szpitalach

Z roku na rok coraz więcej Rosjan z obwodu kaliningradzkiego leczy się w warmińsko-mazurskich szpitalach i poradniach. Ponieważ ci pacjenci nie są w Polsce ubezpieczeni płacą za swój pobyt w lecznicach.

Pacjenci z Rosji są dodatkowym źródłem dochodu dla regionalnych poradni i szpitali. Jak poinformowała PAP dyrektor naczelna Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie Irena Kierzkowska, w 2012 roku szpital ten zarobił na leczeniu Rosjan 126 tys. zł.

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie w minionym roku wystawił mieszkańcom obowodu kaliningradzkiego rachunki za lecznie wynoszące 65 tys. zł.

W tym roku oba szpitala mają nadzieję na większy zarobek na leczeniu Rosjan, bo - w porównaniu z latami poprzednimi - obserwują coraz większe zainteresowanie płatnymi świadczeniami pacjentów z obwodu kaliningradzkiego. 

- Rosjanie leczą się u nas na takich samych zasadach, jak wszyscy inni pacjenci: czekają w kolejkach na planowane zabiegi i przyjęcia, dostają łóżka na tych samych salach, co polscy pacjenci, dostają takie samo wyżywienie i otrzymują dokumentację medyczną. Tyle, że są nieubezpieczeni i płacą za swój pobyt u nas w szpitalu - powiedział PAP Grzegorz Adamowicz ze szpitala dziecięcego w Olsztynie. 

Z płatnościami ze strony tych klientów nie mamy żadnego problemu. A wiadomo, że dziś każdy grosz dla szpitala jest ważny - dodała dyr. Kierzkowska. 

W olsztyńskim szpitalu wojewódzkim Rosjanie korzystają przede wszystkim z usług oddziału ortopedycznego (leczą tu przede wszystkim stawy biodrowe i kręgosłupy) oraz kardiologicznego (np. zabiegi koronarografii, wszczepianie stentów). 

W wojewódzkim szpitalu dziecięcym w Olsztynie w 2012 roku leczyło się 95 pacjentów z Rosji, w tym 27 z nich było hospitalizowanych. Mali Rosjanie tym szpitalu korzystają przede wszystkim z rehabilitacji (dotyczy to głównie dzieci z porażeniem mózgowym), poddają się tu operacjom ortopedycznym, leczeni są także pacjenci chorzy na padaczkę. - Jeśli chodzi o diagnostykę, to wykonujemy ją głównie w zakresie neurologii, okulistyki i kardiologii - powiedział PAP Adamowicz. 

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH