Rosną zobowiązania wymagalne szpitali

Z danych resortu zdrowia wynika, że zobowiązania szpitali publicznych są coraz większe. Zdaniem ekspertów przekształcenia placówek mogą pomóc rozwiązać ten problem, ale nie we wszystkich przypadkach.

Przyczynę wzrostu zobowiązań szpitali należy upatrywać w niższej wartości kontraktów z NFZ przy wyjątkowo dużej w tym roku liczbie ubiegających się o nie podmiotów, w tym prywatnych. To dodatkowo zmniejszyło pulę środków finansowych dostępnych dla publicznych placówek.

Jak przyznaje na łamach Dziennika Gazety Prawnej Krzysztof Jeżowski, ekspert ds. restrukturyzacji w ochronie zdrowia w Pharmed Consulting za spadkiem przychodów publicznych ZOZ nie podążyło zmniejszenie ich kosztów. Te z powodu inflacji nawet wzrosły, co spowodowało narastanie strat i wzrost zadłużenia lecznic.

- To czy będzie to trwała tendencja, zależeć będzie przede wszystkim od poziomu finansowania świadczeń medycznych ze środków publicznych w kolejnych latach. W związku ze starzeniem się społeczeństwa potrzeby finansowe sektora służby zdrowia nie będą w najbliższych latach mniejsze nawet przy racjonalizacji zarządzania szpitalami publicznymi - podkreśla Jeżowski.

Zdaniem eksperta przekształcenia mogą naprawić tę sytuację, ale takie, które będą dostosowane do lokalnych potrzeb. Część małych szpitali (miejskich, powiatowych) mogłaby zostać przekształcona w placówki opiekuńczo-lecznicze. Zapotrzebowanie na ich usługi rośnie.

- Bardzo dużym problemem polskiej służby zdrowia jest niedostosowana do obecnych potrzeb, struktura lecznictwa szpitalnego. W wielu regionach kraju szpitali jest ich po prostu zbyt dużo - zaznacza.

Więcej: www.gazetaprawna.pl Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH