W 2004 roku wystąpiłem z inicjatywą wprowadzenia do ustawy o egzekucji komorniczej poprawki, redukującej gigantyczne zarobki komorników, pobierających aż 15% z przysądzonej sumy długu. Ich praca ograniczała się przy tym do wysłania jednego pisma do NFZ o zajęcie części szpitalnego długu. Poprawka została przyjęta: w ustawie umieszczono przepis, który umożliwiał dłużnikom występowanie do sądu z wnioskiem o zmniejszenie kosztów komorniczej egzekucji. Okazało się, że poprawkę

W raporcie Rynku Zdrowia dotyczącym zadłużenia SPZOZ-ów (RZ nr 1/42, styczeń 2009), Roman Szełemej powiedział:

Zasadnicza część poprawki polegała na tym, że komornik nie może pobierać opłat od całości sumy, a jedynie od tej części, która będzie przez niego wyegzekwowana. Dla nas oznaczało to, że im dalej pójdziemy w kierunku porozumienia bezpośrednio z wierzycielami, poza obszarem działania komornika, tym ten mniej na nas zarobi. Szybko okazało się, że udało nam się oszczędzić ponad 1 mln zł kosztów egzekucyjnych. W odniesieniu do szpitali była to zupełnie nowa, nieznana dotychczas sytuacja.

Wielu osobom zarządzającym szpitalami brakuje wystarczającej determinacji do walki ze złym prawem. Choć ustawa o egzekucji komorniczej dotyczyła wszystkich szpitali, nikt nie próbował zmienić jej najbardziej krzywdzących zapisów.

Potwierdzenie, że obowiązuje powszechne mniemanie, iż zgodność z prawem oznacza, że wszystko jest w porządku, przyniosły ostatnie tygodnie. Okazało się, że w początkach 2007 r., jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu, komisja „Solidarne Państwo” zlikwidowała po cichu „poprawkę Szełemeja” w ustawie o egzekucji komorniczej, twierdząc, że przysparza ona pracy sądom. W efekcie przez ostatni rok komornicy znów zaczęli zarabiać krocie kosztem szpitali.

Choć zmiana nie dotknęła naszego szpitala, dotknęła innych i to w sposób bardzo dotkliwy. Z moich wyliczeń wynika np., że dla niektórych lecznic różnica w ponoszonych z tego tytułu kosztach zmieniła się z 200 tys. zł do 2 mln zł. Rozmawiałem na ten temat z minister Ewą Kopacz. Fatalny zapis ma zostać zlikwidowany.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH