Rodzicom dzieci leczonych w szpitalach często pozostaje tylko siedzenie na krześle. Nawet jeśli spędzają przy chorym dziecku kilka dni pod rząd. Często muszą też płacić szpitalom za swój całodobowy pobyt w placówce. Co, jak się okazuje, jest zgodne z prawem.

W Instytucie "Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka" rodzice pozostający przy łóżku dziecka śpią na fotelach albo materacach. Tylko w jednym nowym budynku obok łóżek dla małych pacjentów stoją już łóżka dla ich opiekunów. 

Niezależnie od tego, na którym oddziale leży nieletni chory, to jego rodzic za pobyt w lecznicy musi płacić. W IPCZD to koszt 7 złotych. Podobne opłaty są w wielu szpitalach dziecięcych w kraju. W niektórych placówkach jak np. w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Prof. Gębali w Lublinie rodzice płacą jedynie w przypadku wypożyczania łóżka.

Dlaczego rodzice płacą? Jak wyjaśniają szpitale, opiekunowie przebywający z dziećmi generują koszty związane ze zużyciem mediów. Obejmują one, m.in. wodę, energię elektryczną, środki czystości i dezynfekcji itp.

W NFZ wyjaśniono nam, że w ramach ubezpieczenia zdrowotnego płatnik pokrywa tylko koszty świadczeń zdrowotnych udzielanych pacjentowi. W ramach tej zasady NFZ robi wyjątek, refundując szpitalom mającym oddziały położniczo-noworodkowe koszty pobytu matki w sytuacji przedłużonej hospitalizacji matki karmiącej piersią z powodu stanu zdrowia dziecka.

Jak mówiła nam wcześniej Krystyna Kozłowska, Rzecznik Praw Pacjenta, w kwestii pobierania opłat za pobyt przy dziecku hospitalizowanym istnieje zapis w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, który jasno mówi, że koszty dodatkowej opieki pielęgnacyjnej nie mogą obciążać świadczeniodawcy, co oznacza, że są legalne i powinny uwzględniać rzeczywiste ponoszone koszty.

-  Wiem też, że w sytuacjach, gdy rodziców nie stać na ponoszenie tych kosztów, mogą wystąpić do dyrektora placówki z wnioskiem o zwolnienie z opłat  - podkreślała rzecznik.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH