Rodzic przy łóżku dziecka: szpital zyskuje czy traci?

Wprowadzanie przez niektóre szpitale dziecięce i oddziały pediatryczne opłat dla rodziców przebywających przy dzieciach mało kogo już dziwi. Dziwić może natomiast panujący tutaj chaos. Według jednych lecznic koszt pobytu rodzica z dzieckiem na oddziale to kilka złotych, według innych, kilkanaście. Jeszcze inne opłat nie pobierają w ogóle.

Rodziców małych pacjentów Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie zbulwersowała informacja o podniesieniu stawki za pobyt matki lub ojca na oddziale do 15 zł za dobę.

– Chcielibyśmy wyrazić ubolewanie, że szpital musi obciążać kosztami pobytu rodziców przebywających całodobowo na oddziałach. Taki obowiązek nakłada na nas jednak obecna sytuacja prawna – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Grzegorz Adamowicz p.o. rzecznika prasowego placówki.

Jak wyjaśnia rzecznik, Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach ubezpieczenia zdrowotnego pokrywa tylko koszty świadczeń zdrowotnych udzielanych pacjentowi. Jednak w ramach tej zasady NFZ zrobił wyjątek, refundując szpitalom mającym oddziały położniczo-noworodkowe, koszty pobytu matki w wysokości 102 zł za dobę. A wszystko to w ramach procedury „przedłużona hospitalizacja matki karmiącej piersią z powodu stanu zdrowia dziecka – od 5 doby od porodu”.

– Niestety, podobnej zasady nie wprowadzono dla oddziałów w szpitalach dziecięcych, mimo że tu także przebywają z noworodkami matki karmiące piersią – zaznacza Grzegorz Adamowicz.

Brak opłat = łamanie prawa
Grzegorz Adamowicz wyjaśnia, że WSSD w Olsztynie nie uzależnia obecności rodziców przy dziecku od wniesienia opłaty za pobyt: istnieje możliwość zwolnienia z obowiązku płacenia w sytuacjach szczególnie trudnych.

– Codziennie w szpitalu przy co drugim małym pacjencie całodobowo przebywa rodzic. A to oznacza, że codziennie, przez całą dobę, mamy w lecznicy ponad stu rodziców. Koszty ich pobytu zostały urealnione dopiero od lipca br. Obejmują one, m.in. wodę, energię elektryczną, sprzątanie, środki czystości i dezynfekcji, ochronę, amortyzację sprzętu i pomieszczeń, koszt 22 proc. podatku od opłat, itp. Zaniechanie przez szpital obowiązku pobierania tych opłat byłoby wbrew ustawie o finansach publicznych, ponieważ narażałoby szpital na straty – podkreśla rzecznik olsztyńskiej placówki.

Informuje jednocześnie, że WSSD stara się w jak najmniejszym stopniu obciążać kosztami rodziców i porównuje wspomniane koszty ze stawką dobową, którą refunduje NFZ w przypadku oddziałów położniczo-noworodkowych dla matki, czyli 102 zł z posiłkiem.

Jakie koszty generuje rodzic
Czy 15 zł za pobyt, bez posiłku, to rzeczywiście niewiele? Okazuje się, że stawki dla rodziców są bardzo zróżnicowane w zależności od placówki.
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH