Robert Kwiatkowski o PFRON: - To larwa, którą chcę przekształcić w motyla Robert Kwiatkowski o PFRON: - To larwa, którę chcę przekształcić w motyla. Fot. Archiwum

Biurokracja, dublowanie stanowisk, brak strategii i monitorowania efektów prowadzonych projektów - takie m.in. wady widzi w PFRON jego nowy prezes Robert Kwiatkowski. Zapowiada zmiany w funduszu, by był on faktycznie instytucją wspierającą osoby z niepełnosprawnością.

Kwiatkowski przedstawił we wtorek (21 czerwca) na konferencji z minister rodziny Elżbietą Rafalską i pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztofem Michałkiewiczem swój "raport otwarcia"

Kwiatkowski jest prezesem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych od 50 dni. Mówił  o swoim pomyśle na zmianę funduszu - głównie polegałaby ona na stworzeniu skutecznego systemu wsparcia zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, usprawnieniu jego pracy. Zamiany związane z większą centralizacją PFRON - jego zdaniem - mogłyby zacząć obowiązywać od stycznia 2017 r.

Kwiatkowski podkreślił, że PFRON funkcjonuje od wielu lat, ale 90 proc. osób z niepełnosprawnościami nie jest z niego zadowolonych. - Pomoc PFRON-u dociera do 10-15 proc. niepełnosprawnych. Większość albo nie wie, że PFRON funkcjonuje albo nie korzysta z tej pomocy - powiedział.

- PFRON kojarzy się z larwą, która zajmuje się sama sobą. Bardzo bym chciał przekształcić go w motyla. Nie dość, że będzie piękny, to będzie wspierać osoby z niepełnosprawnością bezpośrednio - podkreślił. Wyjaśnił, że teraz wiele środków, jakie się w funduszu znajduje, jest "konsumowanych przez system".

Kwiatkowski mówił też, że programy, które prowadzi PFRON nie są monitorowane w zakresie efektów końcowych. - W niektórych powiatach 90 proc. środków idzie na urządzenia lecznicze, na pieluchomajtki, na aparaty słuchowe, cewniki. To nie jest zupełnie zadanie powiatu - powiedział.

Jak dodał, raport otwarcia - przygotowany przez pracowników PFRON-u - wskazał na dwie ważne kwestie - że w funduszu pracują specjaliści, merytorycznie przygotowani i gotowi, by "udźwignąć budowanie nowego systemu" oraz, że fundusz jest stabilny finansowo, tzw. sprawnie gromadzi i przekazuje wpływające do niego środki.

Kwiatkowski dodał, że okazało się, iż PFRON działa z roku na rok bez strategii, a za swoje główne zadanie uznaje właśnie to gromadzenie środków, wypłacanie ich i kontrolę beneficjentów.

- PFRON zbudowany jest w klasycznie silosowy sposób - jest 38 jednostek organizacyjnych, regionalne oddziały, które są osobnymi podmiotami. Większość wydziałów dubluje wszystkie funkcje - informatycznie, kadrowe, zamówień publicznych. Każdy oddział jest miniPFROE-em - powiedział.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH