
Sytuacja kadrowa w opiece zdrowotnej w Polsce jest dramatyczna - ocenia Porozumienie Rezydentów OZZL. Organizacja przypomina, że Polska ma najmniej lekarzy w Unii Europejskiej w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. W sobotę (18 czerwca) w Warszawie odbędzie się manifestacja rezydentów.
Marsz rozpocznie się o godz. 14 przed siedzibą Ministerstwa Zdrowia, następnie ulicami stolicy przejdzie przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
"Chcemy pokazać, że warto rozmawiać i wierzymy, że uda nam się poprzez pokojowe negocjacje doprowadzić do rozwiązania problemów ochrony zdrowia" - wskazuje Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
Młodzi lekarze oceniają, że sytuacja kadrowa w opiece zdrowotnej w Polsce jest dramatyczna. Podkreślają, że obecnie z liczbą 2,2 lekarzy na tysiąc mieszkańców Polska jest na ostatnim miejscu wśród krajów UE. Zaznaczają, że 48 proc. lekarzy w Polsce na ponad 50 lat, a ponad 40 proc. młodych lekarzy poważnie rozważa emigrację. Przekonują, że podobnie sytuacja wygląda w przypadku innych zawodów medycznych.
Poproszona o komentarz do zapowiadanej manifestacji, rzeczniczka resortu zdrowia Milena Kruszewska poinformowała, że ministerstwo pozostaje w stałym kontakcie z przedstawicielami rezydentów, którzy uczestniczą w pracach ministerialnego zespołu do spraw opracowania zmiany systemu kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów. Zespół ten ma w szczególności opracować zmiany zasad odbywania specjalizacji, by były "bardziej dostępne dla wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów, bez uszczerbku dla jakości kształcenia specjalizacyjnego".
- Jednocześnie w Ministerstwie Zdrowia toczą się także prace nad systemowym uregulowaniem zasad wynagradzania pracowników ochrony zdrowia - zapewniła rzeczniczka.
Wśród głównych postulatów rezydentów jest przestrzeganie prawa pracy w szpitalach i poradniach, a także zwiększenie przeznaczanych przez państwo środków na opiekę zdrowotną z obecnych 4,5 proc. PKB na co najmniej 6 proc.
Domagają się także zwiększenia profesjonalizmu szkoleń i uzyskania rzeczywistego dostępu do procedur, których mają się nauczyć. Chcą też wynagradzania opiekunów specjalizacji, a także zmniejszenia biurokracji.
Kolejny postulat dotyczy zwiększenia pensji do dwóch średnich krajowych. - Obecnie oscylują one w okolicy 70 proc. średniej krajowej i muszą wystarczyć nie tylko na życie codzienne, ale także na pokrycie kosztów obowiązkowych kursów w ramach specjalizacji, drogich podręczników specjalistycznych (...) i ewentualnych dodatkowych kursów celem podnoszenia naszych kwalifikacji dla dobra pacjenta - przekonują młodzi lekarze.
- Sprzeciwiamy się odbywaniu specjalizacji w ramach wolontariatu, czyli wykonywaniu pracy przez kilka lat za darmo - dodają.


CZYTAJ TAKŻE
- 10:17 W Liverpoolu chcą odłączyć chłopca od aparatury, w Rzymie gotowi ratować
- 10:01 Zielona Góra nie ruszy z programem in vitro?
- 09:46 Kielce: koperty życia nie tak popularne, jak oczekiwano
- 09:31 Łódź: kolejne inwestycje w szpitalu im. Rydygiera
- 09:15 Sławno: kontrola NIK w szpitalu powiatowym
- 09:00 Kołobrzeg: szpital otrzymał USG i skaner od WOŚP
- 06:00 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- CZ21:56 Śląskie Centrum Chorób Serca: tak można analizować duże bazy danych
- 1 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 2 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 3 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 4 Rusza debata o zmianach w ochronie zdrowia: czego się po niej spodziewamy?
- 5 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 6 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 7 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 8 "Solidarność" wnioskuje o śledztwo ws. szpitali związanych z Centrum Dializa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych