Rezydenci wyjdą na ulice Na manifestację mają zjechać tysiące rezydentów. Fot. PTWP

Dotychczasowe działania Porozumienia Rezydentów, prowadzone merytorycznie, kulturalnie, zgodnie z dobrym obyczajem nie przyniosły rezultatów - pisze Porozumienie w wydanym komunikacie. Dlatego rezydenci zorganizują manifestację w Warszawie.

Rezydenci prowadzą od miesięcy akcję informacyjną dotyczącą wysokości swoich zarobków i proszą rządzących o ich zwiększenie.

Jak przyznaje wiceprzewodniczący Zarządu Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński, dotychczasowe działania Porozumienia nie przyniosły rezultatów.

Wobec tego musimy zmierzyć się z pytaniem: Czy bez walki nie da się w naszym kraju osiągnąć godnych warunków pracy i rozwoju zawodowego, szczególnie w profesji o największym stopniu odpowiedzialności zawodowej? - pyta wiceprzewodniczący w komunikacie przekazanym mediom i zapowiada manifestację rezydentów.

Jak podano w komunikacie, w dniu 18.06.2016 o godzinie 14:00 odbędzie się manifestacja z udziałem tysięcy młodych lekarzy. Lekarze przemaszerują sprzed Ministerstwa Zdrowia pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

"Niech to będzie znak ostrzegawczy, że nie zrezygnujemy z naszych słusznych postulatów, że się nie poddamy. Walczymy o lepszą przyszłość polskiej medycyny, o lekarzy pracujących w pocie czoła, a przede wszystkim o naszych pacjentów, którzy zasługują na najwyższe standardy" - czytamy w komunikacie.

Porozumienie Rezydentów zaprasza do przyłączenia się do manifestacji "wszystkich, którym nasz los i los naszych pacjentów nie jest obojętny. Zaprasza "media, polityków i przechodniów", wierząc, że alarm jaki wywoła manifestacja "otrzeźwi umysły decydentów".

 Jak przypomina w komunikacie Porozumienie Rezydentów OZZL, skupiające już blisko 17 tys. członków, od pół roku prowadzi ono działania na rzecz poprawy warunków pracy i kształcenia specjalizacyjnego młodych lekarzy.

"Postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce i przekonać rządzących o konieczności wprowadzenia postulowanych przez nas zmian. Zdecydowaliśmy, że nasze działania będą wyłącznie merytoryczne, kulturalne, zgodne z dobrym obyczajem i smakiem" - piszą rezydenci.

W ramach akcji "Adoptuj Posła" spotkali się z ponad 130 parlamentarzystami, przedstawiając im problemy młodych lekarzy w trakcie specjalizacji.

- Wielu z nich nie zdawało sobie sprawy, że zarabiamy 12-15 zł na godzinę, że musimy wydawać z własnej kieszeni na konieczne kursy, szkolenia, podręczniki, że łamane są wobec nas prawa pracownicze (niektórzy rezydenci za dyżur otrzymują wynagrodzenie w kwocie 1 zł) , że przy tak niskich pensjach zmuszeni jesteśmy dorabiać w wielu miejscach, co skutkuje permanentnym przemęczeniem. Trudno oczekiwać aby taki sposób specjalizowania się był efektywny i dawał pożądane rezultaty - tłumaczy Jarosław Biliński.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH