Pilnym rządowym projektem nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, który przewiduje nowe zasady wynagradzania rezydentów, zajęła się dzisiaj (17 lutego) sejmowa Komisja Zdrowia.

Ministerstwo chce, aby wynagrodzenie zasadnicze rezydentów w całym 2009 roku wyniosło 110 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku za 2007 rok (wyniosło 2880,97 zł).

Zróżnicowanie wynagrodzenia młodych lekarzy ma na celu zachęcanie do podejmowania specjalizacji w dziedzinach priorytetowych, w których jest obserwowane ograniczenie dostępności świadczeń specjalistów. Do deficytowych specjalności należą m.in.: epidemiologia, geriatria, medycyna rodzinna, onkologia kliniczna, patomorfologia oraz rehabilitacja medyczna, jak również anestezjologia i intensywna terapia, neonatologia, ortopedia i traumatologia narządu ruchu oraz chirurgia.

Wiceminister Adam Fronczak poinformował, że zgodnie z nowelą, przez pierwsze dwa lata specjalizacji lekarze będą otrzymywać 3170 zł, natomiast w dziedzinach priorytetowych - 3602 zł. Po dwóch latach wynagrodzenie wzrośnie do 3458 zł, a w dziedzinach priorytetowych - do 3890 zł. Wiceminister zapowiedział także, że jesienią resort zdrowia przedstawi dużą nowelizację ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha negatywnie ocenił fakt, że rząd nie zgodził się, by w noweli zapisać, iż wynagrodzenie lekarzy-rezydentów nie będzie niższe niż 100 proc. średniego wynagrodzenia (zgodnie z obowiązującym zapisem nie może ono być niższe niż 75 proc. średniego wynagrodzenia). O taki zapis postulował także prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł.

W Polsce jest około 7,5 tys. rezydentów, czyli lekarzy, którzy po ukończeniu studiów medycznych i odbyciu rocznego stażu uczą się wybranej specjalizacji, a ich wynagrodzenie jest finansowane z budżetu pastwa. Obecnie zarabiają oni miesięcznie 2473 zł brutto. Zdaniem młodych lekarzy, nie jest to wynagrodzenie, które pozwala na samodzielne utrzymanie się.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH