Pilnym rządowym projektem nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, który przewiduje nowe zasady wynagradzania rezydentów, zajęła się dzisiaj (17 lutego) sejmowa Komisja Zdrowia.

Ministerstwo chce, aby wynagrodzenie zasadnicze rezydentów w całym 2009 roku wyniosło 110 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku za 2007 rok (wyniosło 2880,97 zł).

Zróżnicowanie wynagrodzenia młodych lekarzy ma na celu zachęcanie do podejmowania specjalizacji w dziedzinach priorytetowych, w których jest obserwowane ograniczenie dostępności świadczeń specjalistów. Do deficytowych specjalności należą m.in.: epidemiologia, geriatria, medycyna rodzinna, onkologia kliniczna, patomorfologia oraz rehabilitacja medyczna, jak również anestezjologia i intensywna terapia, neonatologia, ortopedia i traumatologia narządu ruchu oraz chirurgia.

Wiceminister Adam Fronczak poinformował, że zgodnie z nowelą, przez pierwsze dwa lata specjalizacji lekarze będą otrzymywać 3170 zł, natomiast w dziedzinach priorytetowych - 3602 zł. Po dwóch latach wynagrodzenie wzrośnie do 3458 zł, a w dziedzinach priorytetowych - do 3890 zł. Wiceminister zapowiedział także, że jesienią resort zdrowia przedstawi dużą nowelizację ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha negatywnie ocenił fakt, że rząd nie zgodził się, by w noweli zapisać, iż wynagrodzenie lekarzy-rezydentów nie będzie niższe niż 100 proc. średniego wynagrodzenia (zgodnie z obowiązującym zapisem nie może ono być niższe niż 75 proc. średniego wynagrodzenia). O taki zapis postulował także prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł.

W Polsce jest około 7,5 tys. rezydentów, czyli lekarzy, którzy po ukończeniu studiów medycznych i odbyciu rocznego stażu uczą się wybranej specjalizacji, a ich wynagrodzenie jest finansowane z budżetu pastwa. Obecnie zarabiają oni miesięcznie 2473 zł brutto. Zdaniem młodych lekarzy, nie jest to wynagrodzenie, które pozwala na samodzielne utrzymanie się.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH