Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy skierował do Trybunału Konstytucyjnego dwa wnioski: w sprawie sposobu wynagradzania lekarzy stażystów oraz lekarzy rezydentów. Chodzi o ustalanie płacy zasadniczej i wynagrodzeń za dyżury.


Zdaniem OZZL obowiązujące przepisy „naruszają prawa lekarzy stażystów oraz lekarzy rezydentów do godziwego i adekwatnego do posiadanych kwalifikacji oraz ilości i jakości świadczonej pracy wynagrodzenia”.

Inicjatorem wystąpienia do TK jest lubelski oddział Związku.

Jak wyjaśniał portalowi rynekzdrowia.pl stanowisko OZZL jego przewodniczący Krzysztof Bukiel, płaca lekarza stażysty, a także rezydenta, jest obecnie ustalona w sposób dość sztywny i dlatego stażyści nie otrzymują wynagrodzenia za dyżury w takiej wysokości jak inni lekarze. – Do niedawna dostawali tylko 50% stawki godzinowej, dzisiaj otrzymują 125% stawki. To jest duży postęp, ale nadal nie otrzymują tak jak inni lekarze dodatków 50% i 100% za pracę w godzinach nocnych i 50% za pracę w godzinach dziennych – dodał Krzysztof Bukiel.

Zdaniem Krzysztofa Bukiela z kolei sztywna płaca ustalona przez ministra dla rezydentów jest pretekstem do tego, żeby rezydenci nie otrzymywali podwyżek takich jak inni niespecjaliści. – To zwłaszcza się ujawniło przy okazji podwyżek, które związek wystrajkował. Wtedy często było tak, że otrzymywali je lekarze bez specjalizacji, ale nie będący rezydentami, natomiast rezydenci pozostali na starej stawce, bo dyrektor uważał, że nie jest zobowiązany podwyższyć tych stawek – mówił portalowi rynek zdrowia Krzysztof Bukiel

Jak argumentują związkowcy, ustalenie stałego, niezmiennego wynagrodzenia przez cały okres trwania stażu oraz przez całą rezydenturę pozbawia stażystów i rezydentów możliwości awansu. Takie rozwiązania – stała niezmienna stawka wynagrodzenia przez cały okres stażu – nie jest stosowna w odniesieniu do żadnej grupy stażystów w innych zawodach. Według wnioskodawców „ma to ewidentne cechy dyskryminacji”.

OZZL zwraca także uwagę na fakt, że nie ma żadnego prawnego uzasadnienia odmiennego sposobu wynagradzania lekarzy stażystów za czas pracy w godzinach nadliczbowych. Przyjęcie sztywnej stawki wynagrodzenia za godzinę dyżuru (125%stawki podstawowej) pozbawia ich należnego wynagrodzenia w oparciu o przepisy Kodeksu pracy, nie ma również prawnego uzasadnienia do wyłączenia stosowania w stosunku do lekarzy stażystów przepisów o wynagradzaniu za pracę w godzinach nadliczbowych. „Takie traktowanie, też tylko wobec jednej grupy stażystów, jest dyskryminacją” – uważa OZZL.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH