Restrukturyzacja szpitala w Radomiu. Czy doprowadzi do likwidacji 250 łóżek? Zarząd planuje likwidację 250 łóżek i zwolnienie 80 osób z personelu medycznego. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Posłowie PiS są zaniepokojeni planami restrukturyzacji Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, która miała się wiązać z likwidacją prawie jednej trzeciej łóżek. Radomski magistrat poinformował, że redukcja łóżek ma być jednak mniejsza niż planowano.

Sytuacji Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego (MSS) w Radomiu, zwanego przez mieszkańców szpitalem na Józefowie, poświęcona była poniedziałkowa (3 kwietnia) konferencja prasowa posłów Prawa i Sprawiedliwości z regionu radomskiego.

Poseł Anna Kwiecień powiedziała, że parlamentarzyści przygotowują pismo do marszałka woj. mazowieckiego, w którym poproszą go o spotkanie. Chcą dowiedzieć się, jaka przyszłość czeka MSS, który podlega zarządowi woj. mazowieckiego.

Poseł Wojciech Skurkiewicz zapowiedział z kolei, że parlamentarzyści zwrócą się też do Rady Miejskiej w Radomiu o zwołanie nadzwyczajnej sesji dot. sytuacji w szpitalu na Józefowie.

O planach restrukturyzacji w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym informował wcześniej media jego prezes Tomasz Skura. Zgodnie z wyliczeniami zarządu, restrukturyzacja ma przynieść w skali roku oszczędności rzędu ponad 5,2 mln zł.

Według Skury niezbędna jest racjonalizacja kosztów, dlatego - jak wyjaśniał - zarząd planuje likwidację 250 łóżek i zwolnienie 80 osób z personelu medycznego.

Zdaniem posłanki Kwiecień, takie cięcia doprowadzą jednak do ograniczenia dostępności pacjentów do świadczeń zdrowotnych.

Według niej likwidację 250 łóżek w MSS można porównać do zamknięcia średniej wielkości szpitala powiatowego.

- Zastanawiam się, czy w sytuacji, kiedy PiS zapowiada od października wejście reformy zdrowia, której celem jest zmniejszenie kolejek i ułatwienie dostępności do świadczeń zdrowotnych, czy tego typu działania nie mają torpedować tych pozytywnych zmian zapowiadanych w związku z reformą - stwierdziła posłanka.

Poseł Dariusz Bąk dodał, że wraz z likwidacją łóżek nastąpi redukcja etatów i odpływ doświadczonych lekarz do innych placówek medycznych.

Z kolei poseł Andrzej Kosztowniak przypomniał, że dwa radomskie szpitale specjalistyczne obsługują populację liczącą prawie pół miliona mieszkańców. Według niego nie ma uzasadnienia do likwidacji aż 250 łóżek w szpitalu na Józefowie.

- Odbieramy to jako element walki politycznej, która nie powinna mieć miejsca w odniesieniu do zdrowia i życia mieszkańców - stwierdził.

Parlamentarzyści podkreślali, że oczekują wyjaśnień zarówno od marszałka woj. mazowieckiego, jak i prezydenta Radomia, odpowiedzialnego za bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców. Według posłów rządząca w sejmiku koalicja PO-PSL i wywodzący się z PO prezydent Radomia muszą zapobiec tak drastycznym redukcjom łóżek w radomskim szpitalu.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH