Rental szpitalnej bielizny: czy rzeczywiście jest drogi?

Usługi rentalu, czyli realizacja kompleksowej usługi dotyczącej szpitalnej bielizny - ubrań personelu i pacjentów, a także pościeli - coraz odważniej wkraczają do polskich placówek medycznych.

Trudno jednak jest mówić w tym zakresie o boomie, choć wskazywałaby na to logika - aby każdy robił to, co najlepiej potrafi. Szpital niech świadczy usługi medyczne na najwyższym poziomie, a firmy specjalizujące się w wynajmie bieliźnie bielizny szpitalnej niech zapewnią dla niego kompleksową usługę w tym zakresie.

Niestety, barierą, dla wielu - znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej - placówek ochrony zdrowia, jest przeszkoda w postaci dodatkowych kosztów. Czy rzeczywiście rental jest drogi? Rozmawiamy o tym z Klaudią Baranowską, dyrektorem handlowym firmy Rental Impel PRO Sp. K. Sp. z o.o.

- Rental nie jest usługą tanią, jednak korzysta z niej coraz więcej szpitali. Czy zatem koszty są rzeczywiście powodem, dla dla którego nie wszyscy sięgają po to rozwiązanie?
Klaudia Baranowska: - Obiegowa opinia mówiąca o tym, że rental jest bardzo drogą usługą wynika z jej nieznajomości. Z pewnością nie jest tańszy od zwykłej usługi prania. Kiedy jednak przeliczy się oszczędności związane z zakupami, zatrudnieniem pracowników, zmniejszeniem powierzchni magazynowej, wreszcie różnego rodzaju utratami asortymentów, przekonanie, że rental jest usługą drogą, zwłaszcza w dłuższej perspektywie, np. 3-5 lat, jest przekonaniem błędnym.

Moim zdaniem, największy wpływ na to, że ktoś nie jest zainteresowany takimi usługami, ma brak rzetelnej analizy, realnej oceny funkcjonalności rozwiązania. Przyznam, że bardzo często klienci nie są chętni do skonfrontowania kosztowo takiej usługi z tym, co u nich od lat funkcjonuje. Często bezpośrednią przyczyną tego, że szpitale nie decydują się na usługę rentalu jest fakt, że otrzymują bezpłatnie bardzo dużo bielizny lub kupują ją w kiepskiej jakości. Wtedy oczywiście trudno porównać jedno z drugim kosztowo, a także pod względem jakości i estetyki.

- Jakie są powody dla których szpitale sięgają po usługi rentalu?
- Niedawno jeszcze wszystkie szpitale skupiały się na oszczędnościach i to był zasadniczy powód, dla którego powierzały niektóre realizowane przez siebie zadania firmom zewnętrznym. Dzisiaj rynek szpitalny jest dużo bardziej wyedukowany, związane to jest także z wymianą kadry zarządzającej. Nowi menadżerowie zaczęli zwracać uwagę nie tylko na płynące z tego tytułu korzyści finansowe, ale także na te związane z kompleksową usługą.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

SONDA

Szpitale coraz częściej sięgają po nowe rozwiązania outsourcingowe dotyczące zarządzana pościelą dla pacjentów i bielizną operacyjną - m.in. szafy vendingowe i systemy umożliwiające automatyczną jednoczesną identyfikację oraz kategoryzację wielu przedmiotów oznaczonych chipami (np. RFID).

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH