Relacje środowiska medycznego z przemysłem mogą i muszą być przejrzyste

Cztery lata trwała w Polsce realizacja projektu MedKompas*, dotyczącego m.in. relacji środowiska lekarskiego z przedstawicielami przemysłu medycznego. Inicjatorem tego przedsięwzięcia w naszym kraju jest Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych POLMED. O dotychczasowych efektach projektu i jego przyszłości rozmawiamy z Witoldem Włodarczykiem, dyrektorem generalnym Izby POLMED.

Rynek Zdrowia: - Jakie były główne założenia i cele projektu MedKompas?
Witold Włodarczyk: - Przede wszystkim chcieliśmy poprzez realizację projektu uświadomić zainteresowanym jakie istnieją zagrożenia w relacjach pomiędzy przedstawicielami ochrony zdrowia i przedstawicielami przemysłu medycznego. Po jednej stronie mamy pieniądze publiczne, które wydają szpitale, po drugiej - niepubliczne, którymi dysponują firmy. Na tym styku istnieje zagrożenie pojawienia się zjawiska korupcji. Wiele osób często nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że w takim procederze może uczestniczyć i odpowiadać za to karnie. I to bez względu na to, czy mieli świadomość tego, że w takim procederze uczestniczą czy też takiej świadomości nie posiadali.

W czasie warsztatów, które przez cztery lata zorganizowaliśmy w prawie stu szpitalach, zostało przeszkolonych ponad 2,5 tys. osób. Staraliśmy się im uświadomić nie tylko zagrożenie, ale także wskazać w jaki sposób można go uniknąć.

Podkreślaliśmy, że unikanie zagrożenia nie jest równoznaczne z unikaniem kontaktów przedstawicieli szpitali z przedstawicielami firm przemysłu medycznego. Kiedyś były nawet dotyczące tego odgórne zarządzenia. Ale nie tędy droga.

Jeśli szpital za pieniądze publiczne kupuje sprzęt medyczny to właśnie powinien wykazać szczególną dbałość o to, by kupić to, co ma najlepszą relację jakości do ceny. Czyli tak naprawdę powinien bardzo dużo rozmawiać, np. z dziesięcioma potencjalnymi dostawcami, aby dokonać najlepszego wyboru. I dopiero na podstawie w ten sposób zdobytej wiedzy podjąć najlepszą decyzję. Pozwala na to także funkcjonujące w polskim prawie zamówień publicznych narzędzie w postaci dialogu technicznego.

Kolejnym celem projektu było stworzenie sieci ekspertów w zakresie polityki compliance. Chcielibyśmy, aby tzw. Compliance Officers byli w każdej firmie, w każdym szpitalu, także w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia. Żeby nie tylko promowali ideę etycznej współpracy w zakresie dozwolonych zachowań i form, ale także wyjaśniali i rekomendowali pisemnie, jak postępować w razie najmniejszych wątpliwości w tym zakresie.

Cztery lata realizowania projektu pokazały, że to ma głęboki sens. Spodziewaliśmy się na początku dużego oporu. Jednak w praktyce okazało się, że zainteresowanie jest bardzo duże. Będziemy więc te działania kontynuować. Szpitali mamy w Polsce mamy ponad siedemset - do wielu więc jeszcze powinniśmy dotrzeć.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH