Rektorzy zaniepokojeni przyszłością szpitali klinicznych

Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych wystosowała dramatyczny list do ministra zdrowia, w którym rektorzy apelują o odsunięcie obowiązku przekształcenia szpitali w spółki o 36 miesięcy. Odpowiedzi nie ma.

Uczelniom medycznym zależy na przesunięciu terminu przekształceń klinik, żeby w tym czasie można było dokonać korekty niedoszacowanych przez NFZ procedur, które dobijają je finansowo.

Według najnowszych danych, które przytacza Dziennik Bałtycki, uniwersyteckie szpitale zadłużone są na 2 mld zł, z czego 630 mln to tzw. zobowiązania wymagalne. Rektorzy podkreślają jednak, że zadłużenie nie jest efektem złego zarządzania szpitalami, a błędów w systemie ochrony zdrowia.

Przełom miało przynieść posiedzenie KRAUM w dniach 6-7 września 2012 roku w Gdańsku z udziałem ministra Bartosza Arłukowicza oraz wiceministra Krzysztofa Chlebusa odpowiedzialnego m.in. za prace Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz uczelnie medyczne.

Jak dowiedzieliśmy się, uzgodniono wtedy, że w związku z generalnie trudną sytuacją finansową większości szpitali klinicznych, ministerstwo przygotuje poprawki do istniejącej ustawy dotyczącej przekształceń szpitali. Ponadto minister zdrowia zadeklarował, że szpitale kliniczne będą traktowane priorytetowo w kontraktowaniu świadczeń zdrowotnych, zwłaszcza procedur wysokopłatnych.

- Będziemy musieli zamknąć 40 proc. klinik, bo Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w formie spółki nie będzie już mogło pozwolić sobie na utrzymywanie klinik, które będą mu przynosiły straty - tłumaczy zniecierpliwiony brakiem konkretnych rozwiązań ze strony resortu prof. Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetów Medycznego i jednocześnie szef KRAUM.

Dziennik Bałtycki komentuje, że odsunięcie w czasie obowiązku przekształcenia szpitali klinicznych w spółki wymaga od Sejmu nowelizacji art. 59 ustawy o działalności leczniczej i to jeszcze w grudniu. - Żadna zmiana w styczniu już nas nie uratuje - alarmuje przewodniczący KRAUM.

Więcej: http://www.dziennikbaltycki.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH