Ratownicy medyczni nadal nie dostali obiecanych podwyżek. Sprawa utknęła w miejscu w momencie, kiedy wydawało się, że wszystko jest już na dobrej drodze, czyli po tym jak Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zatwierdziła przyznanie dodatkowych pieniędzy na ratownictwo medyczne.

Niestety wojewodowie skorygowali w górę wysokość środków jakie potrzebne są na podwyżki. Dziś (23 września) ratownicze związki zawodowe mają znowu rozmawiać z minister zdrowia Ewą Kopacz.

Wszystko utknęło na linii resort zdrowia-wojewodowie. Kiedy okazało się, że pieniądze rzeczywiście zostaną przyznane, wojewodowie stwierdzili, że potrzebują więcej niż wcześniej podawali ministerstwu zdrowia.

Dlatego teraz resort musi znowu zweryfikować zapotrzebowanie wojewodów, bo pieniędzy jest za mało, żeby spełnić ich oczekiwania - mówi portalowi rynekzdrowia.pl, Jacek Szarek, przewodniczący Krajowej Sekcji Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ "Solidarność".

Przewodniczący uważa, że powodem takiej sytuacji może być zagmatwany system kompetencyjno-własnościowy dotyczacy ratownictwa medycznego.

- W województwie za zapewnienie usług ratownictwa medycznego odpowiada wojewoda, natomiast organem założycielskim jest np. burmistrz czy Urząd Marszałkowski. Jednostki o swoich problemach finansowych informują organy założycielskie. Być może nie nastąpiła poprawna komunikacja pomiędzy organami założycielskimi a wojewodami i stąd te korekty co do potrzeb finansowych - docieka przewodniczący Szarek.

Dodaje: - Chcielibyśmy żeby nie dochodziło do takich sytuacji, dlatego naszym zdaniem stacje pogotowia powinny podlegać wojewodzie. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie jest to takie proste ponieważ dotychczasowe organy założycielskie musiałyby oddać majątek taki jak karetki czy budynki samorządowi wojewódzkiemu.

Jak już wcześniej informowaliśmy, maksymalnie o 60 proc. mają wzrosnąć wynagrodzenia zasadnicze ratowników medycznych, jeżeli wojewodowie otrzymają obiecane przez resort zdrowia 130 mln zł.

Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiadała w sierpniu, że resort przeznaczy jeszcze w tym roku dodatkowo130 mln zł na ratownictwo medyczne. Ma to zniwelować m.in. dysproporcje w zarobkach. Podawała też, że pieniądze zostaną podzielone nie równo, ale wedle potrzeb w danym województwie.

Dodała, że ministerstwo chce zwiększenia nakładów na ratownictwo medyczne w przyszłym budżecie do 1 mld 700 mln zł. Taki zapis rzeczywiście znalazł się już w projekcie budżetu na przyszły rok.

Według minister, do końca września ma być też gotowy projekt nowelizacji ustawy o ratownictwie medycznym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH