Ratownicy medyczni protestowali w całym kraju, domagając się m.in. podwyżek Ratownicy przekonywali, że 800 zł podwyżki, jaką proponuje MZ, jest niewystarczające Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Podwyżek i upaństwowienia ratownictwa medycznego domagali się ratownicy, którzy w piątek protestowali w największych miastach Polski. Przekonywali, że 800 zł podwyżki, jaką proponuje ministerstwo zdrowia, jest niewystarczające.

W stolicy ratownicy przeszli z ronda de Gaulle'a przed siedzibę Ministerstwa Zdrowia na ul. Miodowej. W tym samym czasie w innych miastach odbywały się marsze i pikiety przed urzędami wojewódzkimi.

Ratownicy przekonują, że pomimo dużej odpowiedzialności są nisko opłacani, a ich podstawowe wynagrodzenie wynosi ok. 1,6-2,2 tys. zł netto. Narzekają też na przepracowanie, wskazują, że niektórzy z nich pracują nawet po 400 godzin miesięcznie.

Domagają się upaństwowienia systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz przyspieszenia prac nad projektem tzw. dużej nowelizacji ustawy o PRM, która przewiduje, że ratownicy będą zatrudniani na umowę o pracę, a zespoły ratownictwa medycznego będą trzyosobowe.

- Oczekujemy przede wszystkim 1,6 tys. zł podwyżki stałej. Druga rzecz to upaństwowienie ratownictwa medycznego: my, jako służba, która dba o porządek publiczny, o bezpieczeństwo zdrowotne obywateli w całym kraju (...) nie jesteśmy traktowani tak jak policjanci, strażacy, musimy pracować do 67. roku życia" - powiedział PAP Piotr Gumowski, jeden z protestujących.

Ministerstwo Zdrowia zaproponowało ratownikom zwiększenie wynagrodzeń o 800 zł miesięcznie na tzw. etat przeliczeniowy - niezależnie od formy zatrudnienia - z czego 400 zł ma zostać przyznane od 1 lipca br., a kolejne 400 zł - od 1 lipca 2018 r. Nakłady budżetu państwa z tytułu podwyżek w zaproponowanej wysokości wyniosą ok. 37 mln zł w 2017 r. oraz ok. 111 mln zł w 2018 r.

Resort wskazuje, że również pracodawcy mogą podnieść wynagrodzenia ratowników i wówczas postulaty środowiska zostaną wypełnione. Najmniej zarabiający ratownicy mogą też otrzymać podwyżki w efekcie niedawno uchwalonej ustawy o minimalnych wynagrodzeniach pracowników medycznych.

W piątek minister Konstanty Radziwiłł stwierdził, że owocem toczących się od wielu miesięcy rozmów z ratownikami jest wiele uzgodnień dotyczących przede wszystkim systemu organizacji państwowego ratownictwa medycznego. - Prawie wszystkie postulaty tego środowiska - nie dlatego, że są wyrażane stanowczo, lecz dlatego, że są rozsądne - zostały wzięte pod uwagę i inkorporowane do projektów ustaw nowelizujących system państwowego ratownictwa medycznego - dodał.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH