Ratownictwo medyczne 2011: nowelizacja ustawy potrzebna ekspresowo

Dla znowelizowania ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym konieczne będzie przeprowadzenie prac legislacyjnych przez Sejm w przyspieszonym terminie. Jeśli tak się nie stanie, może spowodować to - jak prorokują niektórzy - ograniczenia lub co najmniej utrudnienia w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu ratownictwa medycznego na początku 2011 roku. Czy rzeczywiście?

Jak już wcześniej pisaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl, nowelizacja ma objąć 7 kwestii, w tym przedłużenie do końca 2012 r. obowiązywania art. 63 wspomnianej ustawy, wprowadzającego czasowe odstępstwo od wymaganych, docelowych kwalifikacji członków zespołów ratownictwa medycznego. Obecne bowiem przepisy powodują zakończenie z dniem 31 grudnia 2010 r. okresu przejściowego dla wymogów dotyczących personelu medycznego.

Zagrożony system
Ponieważ braki w tym zakresie ma sporo podmiotów systemu PRM (szacunki wahają się od 40 do 60 proc. – MZ przychyla się do tej pierwszej liczby) zarówno Ministerstwo Zdrowia jak i NFZ może mieć niemały problem. Po 31 grudnia 2010 r. wiele spośród stacji pogotowia nie będzie mogło realizować zadań przewidzianych przepisami prawa, jeśli nowelizacja ustawy nie wejdzie w życie. Przynajmniej w ramach kontraktów z NFZ. Kto więc będzie płacił za karetki? Pacjenci z własnej kieszeni?

Jeśli nie uda się przeprowadzić w trybie ekspresowym ścieżki legislacyjnej dla znowelizowanej ustawy o PRM, włącznie z ukazaniem się jej drukiem w Dzienniku Ustaw do końca września, to właściwe funkcjonowanie systemu ratownictwa medycznego na terenie kraju w 2011 r. może być zagrożone. Pierwsze posiedzenie Sejmu po wakacjach przewidziane jest na 21 września. Czy tego dnia posłowie zajmą się wspomnianą ustawą nie wiadomo, nie został bowiem jeszcze ustalony porządek obrad.

Ile czasu będzie potrzebował NFZ na przeprowadzenie zgodnie z prawem procedur konkursowych na świadczenia z zakresu ratownictwa medycznego? Portal rynekzdrowia.pl zapytał o to Centralę Funduszu.

Ministerstwo uspokaja
– Minimalny okres niezbędny do przeprowadzenia postępowań przez NFZ w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ratownictwo medyczne, czyli liczony od dnia ogłoszenia postępowania do dnia rozstrzygnięcia przez dyrektorów OW NFZ postępowań oraz rozpatrzenia odwołań, wynosi od 2,5 do 3 miesięcy – informuje Magdalena Stawarska z biura prasowego NFZ.

Ministerstwo Zdrowia z kolei uspokaja, że wszelkie procedury zostaną dopełnione w terminie a ustawa wejdzie w życie na czas. Termin składania uwag do projektu nowelizacji w ramach uzgodnień zewnętrznych i konsultacji społecznych, minął w czwartek (19 sierpnia) a 26 sierpnia zostanie przeprowadzona konferencja uzgodnieniowa.
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH