Naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego na 90-lecie istnienia instytutu (dawniej: Państwowy Zakład Higieny) przygotowali, oparty na danych z lat 2006-2007, raport na temat zdrowia Polaków. Zawarte w nim dane nie napawają do optymizmu. Zwłaszcza w kontekście niedawnych doniesień o dobrym zdrowiu Polaków na tle regionu.
Jak wynika z raportu - od roku 2000 zdrowotny cud nad Wisłą gwałtownie wyhamował . Jesteśmy w czołówce naszego regionu Europy, ale wciąż żyjemy krócej niż mieszkańcy całej Unii Europejskiej. Na dodatek przewidywana długość życia, która szybko wzrastała w latach 90., od 2000 roku wyhamowała. Nadal kobiety żyją o dziewięć lat dłużej niż mężczyźni, a od 2001 roku te różnice się pogłębiają. W Polsce wydatki na ochronę zdrowia (na osobę) są o dwie trzecie niższe niż w Unii Europejskiej
Niemowlęta umierają częściej niż w Unii. Około 6 proc. wszystkich urodzeń to dzieci bardzo słabe, które w chwili urodzenia ważą mniej niż 2,5 kg. Jest ich coraz więcej w Polsce, choć wciąż jeszcze mniej niż w UE. Inne wskaźniki są już wyraźnie gorsze: w Polsce umiera sześć niemowląt na każde tysiąc urodzeń. W porównaniu z latami 80. wykonaliśmy ogromny cywilizacyjny skok. Ale w UE umieralność niemowląt jest o jedną czwartą niższa. Zakładano, że do 2015 roku wskaźniki się wyrównają, ale od 2006 roku śmiertelność niemowląt przestała w Polsce spadać i utrzymuje się na tym samym poziomie. Najmniejsze dzieci umierają najczęściej w pierwszym tygodniu życia, co według naukowców oznacza, że nie otrzymały właściwej opieki medycznej.
Jak wynika z raportu odnotowaliśmy także pozytywy. Duży sukces zanotowaliśmy w leczeniu zawałów. Z ich powodu umiera coraz mniej ludzi, coraz rzadziej zdarza się to w szpitalu – co świadczy o skutecznym leczeniu. Wciąż jednak zawały stanowią najważniejszą przyczynę śmierci i wciąż znacznie częściej niż w UE zabijają ludzi przed 65. rokiem życia. Nie umiemy za to skutecznie leczyć ludzi po udarach mózgu. Śmiertelność wśród nich wciąż jest bardzo wysoka.
Lepiej leczymy nowotwory. Coraz mniej młodych ludzi z ich powodu umiera – wynika to zarówno ze zmiany stylu życia, jak i z lepszego leczenia. Jest jeden powód do wstydu: zastraszająco wysoka liczba raków szyjki macicy w porównaniu z UE. Im można zapobiegać, jeśli prowadzi się regularne badania profilaktyczne.
Zastraszające dane z kolei obejmują wypadki. Z ich powodu umiera 9 proc. ludzi, przede wszystkim bardzo młodych i w średnim wieku (tych ostatnich aż o 70 proc więcej niż w Unii!). Giną piesi i niezwykle dużo ludzi na terenie obszarów zabudowanych – rzecz niespotykana za granicą.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
- 16:14 Szydło: w najbliższym czasie nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych
- 15:43 Morawiecki: dążymy do zwiększenia wydatków na służbę zdrowia do 6 proc. PKB
- 15:33 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 14:56 Rekordowy rok Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
- 13:39 Łódź: za 63 mln zł powstaną laboratoria biomedyczne
- 13:14 GUMed: przeszkolą kadrę dydaktyczną z angielskiego
- 12:23 Choroby odkleszczowe często objawiają się podobnie. Jak je odróżnić?
- 10:56 Poznań: Szpital Pluszowego Misia zaprasza
- 1 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 2 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 3 Prof. Chazan nowym konsultantem w dziedzinie ginekologii i położnictwa w województwie...
- 4 Prof. Gąsior: niewydolność serca to znacznie więcej niż problem medyczny
- 5 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 6 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 7 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 8 Śląskie Centrum Chorób Serca: tak można analizować duże bazy danych
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych