Raport o priorytetach dla polityki zdrowotnej Polski

Według opublikowanego przez Fundację im. Lesława A. Pagi raportu pt. "Recepta na zdrowie, czyli priorytety dla polityki zdrowotnej Polski", najważniejszymi kwestiami wymagającymi uregulowania są zmiany systemowe zwiększające rolę dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, opracowanie rozwiązań prawnych dot. zawodów medycznych oraz zwiększenie budżetu na refundację nowoczesnych terapii, zwłaszcza leków innowacyjnych.

- W swojej analizie zakończonej rekomendacjami skupiliśmy się na czterech aspektach sektora. Autorzy przeanalizowali politykę zdrowotną od strony finansowania, sytuacji pacjenta, pracowników ochrony zdrowia  oraz rynku farmaceutycznego. Rekomendacje zostały przygotowane z myślą o ostatnim roku kadencji ministra zdrowia i mają na celu wskazanie najważniejszych aspektów, na których należy się obecnie skupić.

- Co ważne, nie tylko poprzez dofinansowanie służby zdrowia można poprawić jej funkcjonowanie. Mimo krótkiej perspektywy czasowej uważamy, że wprowadzenie zalecanych przez nas rozwiązań prawnych i systemowych znacznie poprawi funkcjonowanie służby ochrony zdrowia w Polsce - mówi Ewa Paga, prezes Fundacji im. Lesława A. Pagi.

Z perspektywy pacjenta najważniejsze są implementacje dyrektywy o sfałszowanych produktach leczniczych, chroniącej bezpieczeństwo pacjentów oraz dyrektywy o transgranicznej opiece zdrowotnej, która ułatwi leczenie w placówkach zagranicznych.

W kwestii finansowania autorzy proponują wprowadzenie rozwiązań umożliwiających dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne oraz współpłacenie za lepszy standard świadczeń zdrowotnych. Apelują także o zakończenie dyskryminacji prawnej podmiotów leczniczych niebędących przedsiębiorcami (głownie SP ZOZ), m.in. w odniesieniu do możliwości pobierania przez nie opłat. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH