Raport nt. sytuacji finansowej szpitali: rok 2014 będzie gorszy od poprzedniego Fot. Archiwum

Rok 2013 był okresem względnej stabilności finansowej szpitali. W kosztach lecznic rośnie udział usług obcych, a maleje - kosztów zatrudnienia - wynika z raportu nt. sytuacji finansowej szpitali w Polsce przygotowanego przez firmę Magellan wraz z agencją badawczą PMR.

Dyrektor ds. Rozwoju w Magellan Zbigniew Wiatr zaprezentował w środę (29 października) na spotkaniu z dziennikarzami drugą cześć raportu nt. sytuacji finansowej szpitali w Polsce. Pierwsza część przedstawiona została w maju podczas debaty w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej.

Wiatr podkreślił, że 2013 r. można ocenić jako czas względnej stabilności finansowej szpitali, a wyniki finansowe placówek pozostały niemal na tym samym poziomie co rok wcześniej. Dodał, że Magellan jest w posiadaniu danych finansowych z 80 proc. szpitali publicznych w Polsce.

Jak pokazały analizy, w 2013 r. wzrosła liczba szpitali nierentownych pod względem procedur (74 proc.). - Placówki na bazie innej działalności poprawiają swoją ogólną rentowność - podkreślił Wiatr. 

- Zmieniła się struktura kosztów operacyjnych szpitali: spadają te związane z wynagrodzeniami, a rosną na usługi obce, czyli outsourcing, jak również na zatrudnienie personelu na kontrakcie - poinformował Wiatr. Dodał, że coraz większy udział w kosztach stanowią też materiały i energia.

Z danych wynika, że w 2013 r. w spółki prawa handlowego przekształconych zostało 28 szpitali publicznych, a w sumie w latach 2000-2013 przekształcono 169 placówek. 

Według Wiatra należy się spodziewać, że 2014 r. będzie mniej optymistyczny dla finansów szpitali m.in. ze względu na brak przekształceń i związanych z nimi dotacji. Jak mówił, powodem jest także to, że w bieżącym roku budżet na leczenie szpitalne jest mniejszy niż w roku poprzednim. 

Z kolei Marcin Rzepka z agencji badawczej PMR Research przestawił badania opinii publicznej oraz diagnozę sytuacji szpitali. 

Jak mówił Rzepka, 91 proc. Polaków ocenia, że publiczna ochrona zdrowia wymaga reorganizacji. Zastrzeżenia pacjentów budzą: poziom świadczonych usług medycznych, organizacja oraz dostęp do specjalistów. Pozytywnie oceniane są natomiast dostęp do lekarza pierwszego kontaktu, podejście do pacjenta ze strony personelu medycznego oraz kompetencje lekarzy.

Badanie dotyczyło także inwestycji w ochronie zdrowia. 40 proc. publicznych szpitali planowało na lata 2013-2014 duże przedsięwzięcia o wartości ponad 5 mln zł. Jako główne obszary tych inwestycji szpitale wskazywały remont wnętrza budynku - 15 proc., rozbudowę szpitala - tworzenie nowych oddziałów, budynków - 14 proc., budowę i wyposażenie sal operacyjnych - 10 proc., remont budynku z zewnątrz - 9 proc., zakup sprzętu - 7 proc., wprowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej - 5 proc.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH