Raport: nastał dobry czas na fuzje i przejęcia w branży medycznej


70 proc. największych firm w sektorze farmaceutycznym i medycznym (o rocznych przychodach powyżej 10 mld dolarów) deklaruje chęć podjęcia działań w zakresie fuzji i przejęć w ciągu najbliższych trzech lat - wynika z raportu "M&A trends in life sciences and health care", przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte wraz z The Economist Intelligence Unit.

Starzejące się społeczeństwo, rosnące wydatki na opiekę zdrowotną, a także rozwój na rynkach wschodzących sprzyjają temu trendowi. Według globalnego raportu kierunkami geograficznymi cieszącymi się największym zainteresowaniem inwestorów z tej branży będą Ameryka Północna oraz region Azji i Pacyfiku.

Raport przedstawia wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 240 członków kierownictwa firm z sektora farmaceutycznego, biotechnologicznego oraz opieki zdrowotnej (life sciences and health care sector) z całego świata. Tylko w pierwszej połowie tego roku globalna wartość transakcji M&A w tych branżach wyniosła 600 mld dolarów, podczas gdy rok wcześniej kwota ta była trzy razy mniejsza.

Z raportu wynika jednak, że choć nasila się działalność w zakresie fuzji i przejęć, to firmy bardzo niechętne podchodzą do podejmowania ryzyka związanego z tego rodzaju transakcjami. Nie mają jednak wyjścia, ponieważ zmusza ich do tego szereg czynników, jak choćby presja osiągania lepszych wyników finansowych, wprowadzane na świecie reformy systemów ochrony zdrowia czy też zjawiska demograficzne.

W krajach OECD w 2050 roku ludzie powyżej 80. roku życia będą stanowić prawie 10 proc. społeczeństwa. Tej rosnącej grupie trzeba zapewnić należytą opiekę medyczną. Szczególnie dla małych firm podjęcie decyzji o aktywności na rynku M&A jest bardzo trudne. Z kolei wśród dużych firm aż 70 proc. ich przedstawicieli zadeklarowało taką aktywność w ciągu kolejnych trzech lat.

Presję konkurencyjną, wśród przyczyn nasilonej aktywności w obszarze fuzji i przejęć, wymienia aż 48 proc. respondentów. Dla 40 proc. ankietowanych równie ważna jest potrzeba dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, a dla 29 proc. wprowadzane na całym świecie reformy służby zdrowia.

Jak pokazało badanie głównym celem inwestorów z branży farmaceutycznej i medycznej pozostaje Ameryka Północna. Taką odpowiedź wskazało 44 proc. respondentów. Na drugim miejscu jest region Azji i Pacyfiku (24 proc.), a na trzecim - Europa (18 proc.).

- Wydaje się, że polski rynek podąża za trendami globalnymi w zakresie aktywności M&A, jednak ze względu na jego wielkość nie mamy do czynienia z transakcjami znaczącymi z globalnego punktu widzenia. Chęć przeprowadzenia transakcji obserwujemy raczej w sektorze ochrony zdrowia niż producentów farmaceutyków, gdzie rynek wydaje się być uporządkowany - informuje Maciej Dałecki, wicedyrektor w dziale doradztwa finansowego Deloitte.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH