Raport: jedynie 7 proc. szpitali publicznych deklaruje chęć przekształcenia

Tempo przekształceń własnościowych polskich szpitali spada. Główną przyczyną jest przekonanie, że szpital jest w miarę dobrej kondycji finansowej - wynika z raportu "Sytuacja finansowa szpitali w Polsce", opracowanego przez firmę badawczą PMR we współpracy z firmą Magellan.

Raport "Sytuacja finansowa szpitali w Polsce - potrzeba racjonalizacji całego systemu opieki medycznej" przedstawiono w czwartek (15 maja) podczas debaty w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej.

Raport przygotowano w oparciu o wywiady z kadrą zarządzającą szpitali. Kierownik działu badań rynku PMR Research Marcin Rzepka, prezentując wyniki, podkreślił, że w porównaniu do planów i deklaracji przekształca się faktycznie znacznie mniej szpitali. - Obecnie taką chęć deklaruje ok. 7 proc. szpitali publicznych - mówił.

- Głównym czynnikiem hamującym przekształcanie jest przekonanie, że szpital znajduje się w miarę dobrej kondycji finansowej - zaznaczył Rzepka. Dodał, że czynnikiem hamującym jest także niedostrzeganie przez szpitale publiczne wyraźnych korzyści, które miałyby płynąć z przekształcenia.

- Możliwość upadku szpitala jest najczęściej wskazywana jako obawa związana z przekształceniem szpitala - wynika z raportu. Rzepka dodał, że brakuje także dobrze przygotowanej kadry menedżerskiej, która chce wziąć odpowiedzialność za proces przekształcenia.

Ekspert ds. zdrowia z Uczelni Łazarskiego Jerzy Gryglewicz zwrócił uwagę, że 2014 r. jest rokiem wyborczym w samorządach, co może mieć wpływ na podejmowane decyzje o przekształceniu. Dodał, że wpływ na kondycję szpitali i ich przyszłość mogą mieć także przedstawione przez ministra zdrowia propozycje zmian w systemie ochrony zdrowia związane z tzw. pakietem kolejkowym i pakietem onkologicznym.

Zwrócił uwagę, że "samo przekształcenie szpitala nie powoduje jego restrukturyzacji". Jak dodał, szpitale mają także możliwość np. konsolidacji, aby dokonać restrukturyzacji.

Urban Kielichowski z zarządu Magellan S.A. podkreślił, że w ustawie z 2011 r. były pewne zachęty do przekształcania szpitali, jednak niektóre rozwiązania nie sprawdziły się.

- Samorządy, które są głównie właścicielami szpitali, wolą przekształcać szpitale o dobrej kondycji finansowej, a ustawa wymusza przekształcanie szpitali w złej kondycji finansowej. Samorządy wolą więc pokrywać straty szpitali o złej kondycji, a puszczać w rynek te, które sobie poradzą - mówił. Według niego jest to jedną z przyczyn hamowania tempa przekształceń.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH