Raport: coraz więcej umów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego Fot.: wizualizacja nowego szpitala w Żywcu budowanego w ramach PPP

Rośnie liczba umów zawieranych w Polsce w formule partnerstwa publiczno-prywatnego - wynika z raportu PARP. Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) miało być lekiem na brak środków na realizację części usług publicznych, takich jak np. budowa szpitali czy usługi transportowe, dzięki finansowaniu ich z pieniędzy prywatnych.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Instytut PPP przygotowali kilka raportów ws. rynku partnerstwa publiczno-prywatnego w sektorach: termomodernizacji, ochrony zdrowia, budownictwa komunalnego oraz gospodarki odpadami. Analiza dotyczyła projektów realizowanych od 27 lutego 2009 r. (od wejścia w życie ustawy o PPP) do 31 grudnia 2014 r.

PPP od prywatyzacji różni się tym, że przedsiębiorca finansuje i obsługuje inwestycję, ale państwo nadal ponosi odpowiedzialność za jakość świadczonych usług. Projekty są często finansowane z funduszy UE.

Autorzy raportów podkreślili, że najczęstszymi inwestycjami w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) są przedsięwzięcia w zakresie termomodernizacji, których celem jest obniżenie wydatków na energię cieplną i elektryczną, kompleksowe prace termomodernizacyjne i roboty budowlane, a także poprawa estetyki obiektów.

Udział partnerów prywatnych w inwestycjach związanych z ochroną zdrowia może się przyczynić - zdaniem ekspertów - do poprawy zarządzania takimi obiektami, a także jakości ich infrastruktury.

Ich zdaniem "podmioty publiczne powinny przejawiać większą gotowość do powierzenia placówek medycznych w zarząd i utrzymanie inwestorom, a także unikać sztywnego ograniczania przedmiotu działalności leczniczej partnerowi prywatnemu przez narzucanie utrzymania dotychczasowego, często nieracjonalnego ekonomicznie, deficytowego zakresu usług". Według nich sprzyjałoby temu wydłużenie kontraktów z NFZ na okres co najmniej 10 lat.

Eksperci rekomendują jednak, by przy projektach PPP korzstać z pomocy profesjonalnych doradców zarówno na etapie przygotowawczym, jak i realizacyjnym. "Projekty realizowane właśnie ze wsparciem doradczym charakteryzują się znacząco wyższym poziomem skuteczności. Za istotne uznano również przeprowadzanie analiz przedrealizacyjnych, które pozw alają na zidentyfikowanie potrzeb oraz głównych ryzyk związanych z realizacją przedsięwzięć w formule partnerstwa" - podkreślono.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH