Raport PMR: jakie tempo wzrostu rynku prywatnej opieki zdrowotnej? PMR: Najszybciej rozwijającymi się segmentami będą ubezpieczenia zdrowotne i abonamenty medyczne. Fot. archiwum

W ciągu najbliższych sześciu lat rynek prywatnych usług medycznych będzie rozwijał się w tempie ponad 7% średniorocznie prognozuje - firma analityczna PMR.

Według prognoz PMR prezentowanych w najnowszym raporcie: "Rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce 2017. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2017-2022", w ciągu najbliższych sześciu lat rynek prywatnych usług medycznych będzie rozwijał się w tempie ponad 7% średniorocznie (CAGR).

- Najszybciej rozwijającymi się segmentami będą ubezpieczenia zdrowotne i abonamenty medyczne, ale bardzo dobre perspektywy rozwoju ma przed sobą również segment świadczeń płatnych bezpośrednio z kieszeni pacjenta (fee-for-service, FFS) - komentuje wyniki raportu Marta Marszałek, analityk rynku farmaceutycznego i ochrony zdrowia w PMR.

 W latach 2017-2022 średnioroczny wzrost rynku prywatnej opieki zdrowotnej (CAGR) - rozumianego jako wydatki na usługi medyczne, również w formie ubezpieczeń i abonamentów, jak i wydatki na leki i parafarmaceutyki - będzie nieco niższy niż dynamika osiągnięta w poprzednim roku i wyniesie około 6%.

Należy jednak zaznaczyć, że segmenty związane ze świadczeniem usług bezpośrednio pacjentom będą rozwijać się w szybszym tempie niż cały rynek (CAGR ponad 7%) aż do wartości ponad 31 mld zł w 2022 r.

Wolniejszy wzrost całego rynku związany będzie ze słabszym tempem wzrostu wydatków pacjentów na leki i nieleki, które stanowią ponad połowę rynku prywatnej opieki medycznej w Polsce. Wynika to m.in. z faktu, iż przeciętne ceny leków będą rosły wolniej niż ceny usług medycznych. Co związane jest z coraz większym nasyceniem rynku leków w porównaniu do rynku prywatnych usług medycznych oraz z dużą konkurencja, szczególnie w segmencie OTC.

Najszybsze tempo wzrostu rynku spodziewane jest w latach 2017-2018. Po oczekiwanym przyspieszeniu wzrostu PKB w 2017 r. (do około 3,8%) nastąpi spowolnienie, jednakże dynamika tego wskaźnika nadal będzie kształtowała się na poziomie około 3%. Co więcej, wysoka dynamika konsumpcji gospodarstw domowych, dobra sytuacja na rynku pracy oraz wzrost dochodu rozporządzalnego istotnie przyczynią się do silnego wzrostu wartości rynku prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH