Raport OECD o polskim systemie opieki zdrowotnej

Średni poziom efektywności systemu opieki zdrowotnej, niewielki rynek prywatnych ubezpieczeń oraz długie kolejki oczekiwania na świadczenia - tak m.in. opisuje polski system ochrony zdrowia najnowszy raport OECD.

W czwartek w Szkole Głównej Handlowej w ramach projektu Reforma dla Polski, organizowanego przez Instytut Studiów Ekonomiczno-Społecznych i Studenckie Koło Naukowe Finansów Międzynarodowych SGH, odbyła się prezentacja części raportu poświęconej systemowi ochrony zdrowia.

Według raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) polski system ochrony zdrowia jest sztywno uregulowany przez państwo, natomiast bardzo mały jest rynek prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych.

Jak mówił przedstawiciel OECD Herve Boulhol, jednym z problemów jest też nierówny dostęp do ochrony zdrowia; wynika to m.in. z długich kolejek oczekiwania na świadczenia. Wskazał też na niski poziom informatyzacji służby zdrowia oraz brak systemu kontroli ubezpieczeń zdrowotnych pacjentów. Według ekspertów OECD poziom zarządzania szpitalami jest niski, co wpływa na nieefektywność systemu.

Boulhol powiedział, że wśród zawartych w raporcie rekomendacji dla Polski jest m.in. zmniejszenie kolejek do świadczeń, rozszerzenie zakresu refundacji w stomatologii, wprowadzenie współpłacenia za usługi medyczne, lepsze regulacje dotyczące lekarzy zatrudnionych jednocześnie w sektorze publicznym i prywatnym, ostrożna budowa systemu dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych tak, aby nie spowodować wykluczenia osób mniej zamożnych.

Dokument zaleca ponadto przesunięcie środków z opieki szpitalnej do podstawowej opieki zdrowotnej oraz opieki długoterminowej oraz wzrost roli lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH