Raport NFZ: gdzie najbardziej brakuje lekarzy rodzinnych? W skali kraju zauważa się dużą rozpiętość w liczbie świadczeniobiorców przypadających na 1 lekarza Fot. Archiwum RZ

W całym kraju 32 292 lekarzy udziela świadczeń w ramach POZ - wynika z najnowszego raportu NFZ ”Podstawowa opieka zdrowotna - potencjał i jego wykorzystanie”.

W 2015 r. Fundusz zawarł umowy z 6 226 podmiotami (83,3%, stanowią przedsiębiorcy). Najwięcej umów zawarto z podmiotami działającymi na terenie oddziałów największych pod względem liczby ubezpieczonych, tj. Śląskiego OW NFZ (12,3% spośród wszystkich 6 226 podmiotów), Mazowieckiego OW NFZ (10,95%) i Wielkopolskiego OW NFZ (10,13%). Najmniej na terenie Świętokrzyskiego OW NFZ (2,95% wszystkich zawartych umów).

Najmniejsza średnia liczba świadczeniobiorców na 1 miejsce wynosi 2 250 (Lubuski OW NFZ), największa wynosi natomiast 4 588 (Pomorski OW NFZ). Zauważa się dużą rozpiętość w liczbie świadczeniobiorców przypadających na 1 lekarza - najwyższy wskaźnik wynosi 1 927 osób w Wielkopolskim OW NFZ, najniższy zaś - 1 181 w Kujawsko - Pomorskim OW NFZ (przy średniej dla kraju 1443).

Poza ogromnymi różnicami terytorialnymi w dostępie do POZ różnice są też w liczbie wizyt (w woj. podlaskim - 3 rocznie, a w łódzkim 4,4), z jakich korzystają pacjenci, a także w tym, jak kontraktowane są świadczenia. Na przykład na Śląsku, Dolnym Śląsku i Mazowszu większość umów zawieranych jest w skoordynowany sposób: z pielęgniarką, położną i lekarzem jako zespołem. W Wielkopolsce tylko 10 procent umów ma ten charakter.

Porady lekarskie w POZ świadczone są dla 37 531 713 zadeklarowanych osób. W skali kraju (w roku 2014) łącznie udzielono 147 954 519 świadczeń (porady lekarskie, bilanse zdrowia, patronaże, świadczenia profilaktyczne) na rzecz pacjentów będących na aktywnych listach lekarza rodzinnego.

Średnia liczba świadczeń dla kraju w przeliczeniu na 1 zapisanego pacjenta na listę lekarza POZ wynosi 3,94 (w przypadku kobiet wskaźnik wynosi 4,3; w przypadku mężczyzn - 3,3).

Rozkład udzielonych porad różni się w zależności od wieku i płci pacjentów. Widać wyraźny wzrost liczby udzielonych porad w wieku 0-2 lata oraz w wieku 46 - 68 lat, przy czym wzrost dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Liczba porad systematycznie rośnie począwszy od 30 r.ż. Najmniej porad udzielono osobom w wieku 10 - 28 lat. Analiza wskaźnika udzielonych porad na 1000 ludności wskazuje, że kobiety częściej korzystają z porady lekarza.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH