Raport Ernst & Young: NFZ musi mieć konkurencję

Konkurencja między płatnikami jest warunkiem koniecznym dla poprawy efektywności polskiego systemu opieki zdrowotnej - wynika z najnowszego raportu Ernst & Young.

Żeby konkurencja między płatnikami mogła zaistnieć, muszą zostać spełnione dwa podstawowe warunki: konieczna jest wielość płatników oraz możliwość wyboru płatnika przez pacjenta – czytamy w najnowszym raporcie Ernst & Young.

Według Łukasza Zalickiego, partnera zarządzającego działem doradztwa biznesowego Ernst & Young, pula pieniędzy, jakimi dysponował Narodowy Fundusz Zdrowia, co roku zwiększała się o kilkanaście procent. Nie wpłynęło to jednak na poprawę efektywności systemu opieki zdrowotnej.

– Niestety samo zwiększenie nakładów na opiekę zdrowotną bez zmian strukturalnych i bez reorganizacji całego systemu, nie poprawi jakości usług ani ich standardów – twierdzi Zalicki.

Autorka raportu dr Barbara Więckowska wskazuje, że w Polsce nie istnieje system przekazywania zrozumiałej informacji pacjentom oraz instytucjom zewnętrznym. Nie istnieją także wystarczające bodźce do poszukiwania efektywności, zarówno po stronie płatnika, jak i świadczeniodawcy, czy pacjenta.

– Potrzebne jest zastosowanie zasad gry rynkowej, aby zracjonalizować nasz system opieki zdrowotnej – uważa Łukasz Zalicki.

Jednym z rozwiązań, które mogą wpłynąć na racjonalizację polskiego systemu opieki zdrowotnej, proponowanych w raporcie, jest wprowadzenie wielu konkurujących płatników w obszarze bazowego koszyka świadczeń z równoczesnym oferowaniem takiego produktu przez NFZ.

Według autorów raportu możliwe jest też wprowadzenie wielu konkurujących płatników w obszarze komplementarnego doubezpieczenia społecznego z równoczesnym oferowaniem takiego produktu przez NFZ.

W portalu rynekzdrowia.pl pisaliśmy już, że resort zdrowia zamierza wprowadzić konkurencję w zakresie obowiązkowych składek zdrowotnych. Warunki dla konkurencji wśród płatników, mają być gotowe już w 2011 r.

Pilotaż zmian ma ruszyć w 2012 r. w województwach: pomorskim i dolnośląskim. Nowy system ma zacząć działać od 2014 r. 

W 2011 r. Ministerstwo Zdrowia chciałoby rozpowszechnić dodatkowe polisy i uporządkować przepisy, tak, by szpitale, zwłaszcza publiczne, nie bały się podpisywać umów z firmami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH