Ranking "Bezpieczny Szpital": poznaliśmy laureatów FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Pleszewskie Centrum Zdrowia, Gdańskie Centrum Sercowo-Naczyniowe oraz Szpital Chorób Płuc w Łodzi znalazły się wśród zwycięzców rankingu "Bezpieczny Szpital". W tym roku laureatów wskazano po raz 12. - uroczysta gala odbyła się w czwartek (17 grudnia) w Warszawie.

Główny cel rankingu to promowanie działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa w szpitalach a także jakości oferowanych tam świadczeń.

Wyróżnienia przyznawane są w czterech kategoriach: szpitale zabiegowe TOP 100, szpitale zabiegowe monospecjalistyczne, szpitale niezabiegowe i jakość opieki medycznej. Wskazywani są także zwycięzcy w województwach. W rankingu uczestniczą różnego rodzaju szpitale - m.in. kliniczne, wojewódzkie i powiatowe.

Zestawienie najlepszych szpitali w Polsce powstaje na podstawie ankiety wysyłanej do szpitali przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. W tym roku rozesłaną ją do ok. tysiąca placówek, odpowiedziały 223. Ankieta zawiera pytania m.in. o infrastrukturę szpitalną, jakość opieki, aspekty wpływające na komfort pobytu w szpitalu, certyfikaty i sytuację finansową.

Michał Bedlicki z Centrum Monitorowania Jakości ocenił w rozmowie z PAP, że ranking pokazuje, iż poprawia się infrastruktura polskich szpitali, podejmowane są działania w obszarze informatyzacji, dostępność do nowoczesnej diagnostyki jest coraz lepsza. Widoczne są jednak także, jak mówił, m.in. niedobory kadrowe - zarówno jeśli chodzi o lekarzy, jak i pielęgniarki.

W kategorii szpitali zabiegowych zwyciężyło Pleszewskie Centrum Zdrowia z Pleszewa; na drugim miejscu Złotej Setki znalazł się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, a na trzecim - Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.

W rankingu szpitali zabiegowych monospecjalistycznych bez onkologicznych na czele znalazło się Gdańskie Centrum Sercowo - Naczyniowe; na drugim miejscu uplasował się Instytut Hematologii i Transfuzjologii z Warszawy, zaś na trzecim - Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. dr Janusza Daaba w Piekarach Śląskich.

Na pierwszym miejscu wśród szpitali niezabiegowych znalazł się Szpital Chorób Płuc im. Błogosławionego Ojca Rafała Chylińskiego w Łodzi, na drugim Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny im. dr. S. Jasińskiego w Zakopanem, a na trzecim - szpital Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu Neuropsychiatrycznego im. św. Jadwigi w Opolu.

Nagrodę w kategorii "Jakość opieki medycznej" otrzymały w tym roku ex aequo Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II z Zamościa i Miejski Szpital Zespolony im. M. Kopernika z Olsztyna.

Wśród wojewódzkich zwycięzców rankingu znalazły się m.in. szpital Miedziowego Centrum Zdrowia S.A. w Lubinie (woj. dolnośląskie), Instytut Hematologii i Transfuzjologii z Warszawy (woj. mazowieckie) i szpital miejski im. M. Kopernika w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH