Radziwiłł: prace nad wsparciem zadłużonych szpitali "bardzo zaawansowane" Radziwiłł: prace nad wsparciem zadłużonych szpitali "bardzo zaawansowane". Fot. Andrzej Wawok/PTWP

Prace nad wsparciem dla zadłużonych szpitali są bardzo zaawansowane - powiedział we wtorek (21 listopada) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Zaznaczył, że w tym kontekście należy mówić o "restrukturyzacji", która obejmie wsparcie zarówno finansowe, jak i w zakresie zarządzania.

We wtorek minister uczestniczył w konferencji "Inwestycje społeczne ZDROWIE+", organizowanej przez Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie. Powiedział, że prace nad wsparciem najbardziej zadłużonych szpitali są "bardzo zaawansowane". Minister już wcześniej zapowiadał budowę agencji restrukturyzującej szpitale.

Będzie agencja restrukturyzująca szpitale
Rynek Zdrowia pytał we wrześniu br. resort zdrowia o plany dotyczące powołania agencji restrukturyzacji i ewentualne wsparcie dla zadłużonych szpitali. Milena Kruszewska, rzecznik prasowy ministra zdrowia, odpowiedziała nam wtedy, że ”trwają prace analityczne dotyczące powołania specjalnego podmiotu (spółki), który miałby wspierać placówki medyczne w zakresie restrukturyzacji i poprawy zarządzania, a także udzielać kredytów na korzystnych warunkach.”

Warto też wspomnieć, że z nieoficjalnych informacji "DGP" wynika, iż Bank Światowy prowadzi rozmowy z Ministerstwem Zdrowia na temat restrukturyzacji szpitali klinicznych. Miałby to być pierwszy etap na drodze do stworzenia instrumentu, który pozwoliłby oddłużyć cały sektor. Kłopot polega na tym, że aby ubiegać się o pieniądze z BŚ, Ministerstwo Zdrowia musi najpierw oddłużyć placówki, do których miałyby trafić nowe środki - czytamy w "DGP".

Czytaj: Bank Światowy weźmie udział w restrukturyzacji polskich szpitali?

- Od razu chcę powiedzieć, że ewentualne "oddłużenie" - w ogóle tego określenia nie chcemy używać - chcielibyśmy zastąpić pomysłem na restrukturyzację, tzn. wsparcie finansowe w postaci zamiany toksycznych długów na bezpieczniejsze, ale jednocześnie wsparcie w zakresie zarządzania, bo z całą pewnością w tej dziedzinie jest sporo do zrobienia i pracujemy bardzo intensywnie nad takim rozwiązaniem - zaznaczył minister zdrowia w czasie konferencji "Inwestycje społeczne ZDROWIE+".

Większe finansowanie
Minister przypomniał również, że od 1 października funkcjonuje tzw. sieć szpitali, w ramach której placówki są zobowiązane zagwarantować pacjentom nie tylko leczenie szpitalne, ale także dostęp do poradni specjalistycznych oraz rehabilitacji.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH