Radziwiłł: podwyżki dla pracowników podmiotów leczniczych już w przyszłym roku Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Fot. PTWP

Pierwsza transza zwiększonego wynagrodzenia dla pracowników podmiotów leczniczych powinna być zagwarantowana już w przyszłym roku - zapowiedział w środę (28 września) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Minister zdrowia spotkał się w środę w Centrum Partnerstwa Społecznego - Dialog ze związkowcami i pracodawcami. Tematem rozmowy były zmiany w systemie wynagrodzenia pracowników służby zdrowia. Resort zdrowia pracuje nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu pracowników podmiotów leczniczych.

Radziwiłł powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że resort przygotował kilka zmian w projekcie o minimalnym wynagrodzeniu pracowników podmiotów leczniczych.

 - Między innymi jest taka zmiana, że pierwsza transza zwiększonego wynagrodzenia powinna być zagwarantowana już w przyszłym roku, a nie w 2018 roku - zapowiedział.

Ocenił, że środowe spotkanie było "dobre". Resort przestawił poprawiony projekt ustawy o minimalnych wynagrodzeniach pracowników medycznych.

 - Generalnie jest to dobrze przyjmowane. Ciągle jednak jest oczekiwanie, że te minimalne wynagrodzenia będą wyższe - powiedział Radziwiłł.

 - Jest możliwy do zrealizowania projekt. Bezpieczny. A przede wszystkim dobry dla pacjentów. W końcu służba zdrowia jest przecież po to. Godne warunki zatrudniania dla pracowników to jest jedna sprawa, a przede wszystkim chodzi zwiększanie bezpieczeństwa pacjentów - mówił minister.

Radziwiłł zwrócił uwagę, że minister zdrowia "nie jest pracodawcą".

 - Nie może ustalać wynagrodzeń. W ramach różnego rodzaju regulacji państwowych postanowiliśmy zabezpieczyć tych, którzy zarabiają niegodnie mało - wyjaśnił.

Zapowiedział, że projekt ustawy o minimalnych wynagrodzeniach zostanie skierowany do konsultacji społecznych.

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Lucyna Dargiewicz pozytywnie oceniła spotkanie z ministrem.

 - Na taką ustawę czekaliśmy od lat. Ale jako środowisko pielęgniarek i położnych mamy uwagi do współczynników. Nie zgadzamy się z nimi. Uważamy, że dobrze byłoby zająć się wartościowaniem stanowisk pracy - mówiła.

Pozytywnie spotkanie oceniła również przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman.  - To ruch w dobrą stronę - powiedziała.

 - Podniesienie płacy minimalnej pomoże tym najniżej uposażonym pracownikom służby zdrowia. Ale oczywiście chcielibyśmy więcej. Mamy jednak pewną świadomość, że oczekiwania zostały zbyt mocno rozbudzone - dodała.

Środowe rozmowy były kolejnym w ostatnich dniach spotkaniem ministra zdrowia z przedstawicielami pracowników medycznych. We wtorek, 28 września o płacach minimalnych i podwyższeniu finansowania ochrony zdrowia Radziwiłł rozmawiał z Porozumieniem Zawodów Medycznych, które zorganizowało sobotnią manifestację pracowników ochrony zdrowia.

Kilka dni wcześniej minister wraz z premier Beatą Szydło spotkali się także z przedstawicielkami NSZZ "Solidarność", które spędziły noc w budynku ministerstwa, ponieważ chciały jej przedstawić swoją ocenę sytuacji w systemie ochrony zdrowia. Podczas rozmów ustalono harmonogram spotkań i konsultacji dot. projektów ustaw przygotowywanych przez ministerstwo zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH