Radziwiłł o raporcie OECD i KE: część problemów służby zdrowia to rezultat niskiego finansowania Radziwiłł o raporcie OECD i KE. Fot. Archiwum

Na tle krajów UE Polskę wyróżnia niski poziom wydatków na zdrowie i duża część innych problemów właśnie z tego wynika - wskazał minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, komentując raport OECD i KE. Zaznaczył też, że dokumentu tego nie należy analizować bezkrytycznie.

Opublikowany w środę (23 listopada) raport Komisji Europejskiej i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przedstawia sytuację opieki zdrowotnej w krajach UE, a także w państwach kandydujących do Unii oraz Norwegii, Szwajcarii i Islandii.

W raporcie wskazano, że Polska jest wśród krajów UE o najniższych wydatkach na ochronę zdrowia. Zdaniem Radziwiłła, duża część innych problemów systemu ochrony zdrowia jest wynikiem właśnie niedostatecznego finansowania.

- To jest wielkie wyzwanie, Polska musi wydawać więcej na zdrowie - powiedział dziennikarzom Radziwiłł, który w czwartek (24 listopada) uczestniczył w organizowanym w stolicy Kongresie Zdrowia Publicznego.

OECD przytacza także niepokojące statystyki dotyczące wczesnego wykrywania i leczenia raka w Polsce. Radziwiłł podkreślił, że obejmują one okres sprzed wejścia w życie tzw. pakietu onkologicznego i wyraził nadzieję, że aktualne statystyki są już lepsze. Przypomniał również, że ministerstwo pracuje nad zmianami mającymi usprawnić ten pakiet. - Jest duża szansa, że będziemy te wyniki poprawiać w kolejnych latach - dodał.

Zaznaczył, że w raporcie znalazły się także pozytywne informacje o systemie ochrony zdrowia w Polsce, np. dotyczące szczepień. Podkreślił, że w Polsce odsetek osób zaszczepionych przeciwko kilku najważniejszym chorobom nadal jest jednym z najwyższych w Europie.

Minister zwrócił uwagę również na zawarte w raporcie dane dotyczące opinii pacjentów o ich relacjach z lekarzami, np. tego, czy medycy poświęcają im wystarczająco dużo czasu i czy uzgadniają z nimi plan leczenia.

- Muszę powiedzieć, że tutaj odbiegamy na minus od średniej europejskiej i sądzę, że to jest sprawa poważna, niewymagająca - jak inne - dużych nakładów. Wydaje się, że zmiana powinna zaczynać się od odpowiedniego kształcenia już w uczelniach medycznych, zarówno lekarzy, jak i innych profesjonalistów medycznych - powiedział.

Dodał, że w placówkach leczniczych należy bardziej wymagać od pracowników medycznych przestrzegania praw pacjenta oraz kształtowania postaw empatii i serdeczności. Powiedział, że ministerstwo przygotowuje ustawę o jakości opieki i bezpieczeństwie pacjenta, która - jak zapewnił - będzie zawierała regulacje nakłaniające medyków "do przestrzegania pewnych zasad w zakresie opieki".

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH