Trzeci rok z rzędu miejscowy szpital zakończył nadwyżką rok budżetowy. Dzięki temu w lecznicy mogą planować poważne inwestycje, przybędzie nowego sprzętu i podniesie się komfort obsługi chorych.

W ubiegłym roku szpital osiągnął 25 mln zł przychodow, poniósł koszty w wysokości przeszło 21,5 mln zł. To już trzeci rok z rzędu, kiedy szpital osiągnął zysk. W 2006 i 2007 r. cała nadwyżka została przeznaczona na spłatę strat z lat ubiegłych, teraz na ten cel przeznaczono kolejne 505 tys. zł, kończąc regulowanie zaległości. Pozostałą część zysku przeznaczono na zasilenie funduszu własnego zakładu.

Dzięki dobrym wynikom finansowym w szpitalu myślą też o inwestycjach.

 - Dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz temu, że mamy pieniądze na wkład własny, za kilka milionów złotych planujemy kupić nowy sprzęt. Przybędzie nam między innymi nowy aparat RTG, mammograf, kompletne wyposażenie sali operacyjnej i urządzenia kardiologiczne - mówi dziennikarzowi Gazety Pomorskiej Zbigniew Skonieczny, dyrektor Szpitala Powiatowego w Radziejowie.

Niedawno lecznica zakupiła za 400 tys. zł nowoczesny ambulans, który już jeździ do interwencji. W tym roku szpital zamierza jeszcze zlecić wykonanie projektów modernizacji zewnętrznej sieci wodociągowej wraz ze zbiornikiem zapasowym i hydrofornią, awaryjnego zasilania całego szpitala, termoizolacji budynków i zabezpieczenia przeciwpożarowego.

W szpitalu zakończono modernizację poradni specjalistycznych, trwa przebudowa stacji pogotowia ratunkowego oraz remont oddziału wewnętrznego, jego koniec przewidują w szpitalu na sierpień.

Jak to możliwe, że w sytuacji, w której większość polskich szpitali jest zadłużonych i nadal generuje straty, radziejowska lecznica przynosi zyski i inwestuje?

- Zwracamy uwagę na dobrą organizację - mówi portalowi rynekzdrowia.pl zastępca dyrektora ds. medycznych Ryszard Wiącek. - Staram się o płynność i ciągłość pracy, myślimy o tym by nie brakowało nam sprzętu medycznego. Nasz dyrektor, który jest menedżerem szpitala dba o wszystkie sprawy z punktu ekonomicznego. I robi to skutecznie.

Jak tłumaczy na łamach Gazety Pomorskiej Zbigniew Skonieczny, szpital 9 lat temu rozpoczął realizację planu naprawczego, który polegał na zrealizowaniu trzech celów: restrukturyzacji zatrudnienia (niestety konieczne okazały się zwolnienia pracowników), dostosowaniu profilu usług do lokalnych potrzeb i zleceniu zewnętrznym firmom części usług związanych z działalnością pozamedyczną.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH