Radomskiemu Szpitalowi Specjalistycznemu z powodu strajku pielęgniarek grozi ewakuacja pacjentów i zawieszenie działalności.

Mimo rozmów sporu nie rozstrzygnięto, dlatego prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak zapowiedział złożenie wniosku do wojewody o ewakuację i zawieszenie działalności.

W tym szpitalu doszło już kiedyś do ewakuacji. W 2003 roku część pacjentów trzeba było przenieść do innych placówek w wyniku protestów lekarzy - pisze Rzeczpospolita.

W wyniku sobotnich (8 sierpnia) rozmów z władzami miasta pielęgniarki, które domagały się 600 zł podwyżki miesięcznie, obniżyły żądania do 500 zł.

Jednak miasto oferowało zdecydowanie mniej. Dyrektor szpitala Andrzej Pawluczyk zgodził się przeznaczyć dla pielęgniarek pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia z tytułu tzw. nadwykonań za pierwsze półrocze tego roku - w sumie ok. 1,2 mln zł.

- W przeliczeniu na jedną pielęgniarkę byłaby to jednorazowa kwota w wysokości około 1000 zł brutto - wyjaśniła wiceprezydent miasta Anna Kwiecień.

Pielęgniarki nie przyjęły propozycji. Ich zdaniem jest to kwota, która ma zostać wypłacona do końca roku jednorazowo lub podzielona na pięć rat.

-  Kiedy NFZ przekaże pieniądze? Nie wiadomo. Kiedy trafią do naszych kieszeni? Nie wiadomo. Nie było mowy, że pieniądze te staną się składnikiem pensji w przyszłym roku - mówi Zenona Sadowska, wiceprzewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w szpitalu.

Wiceprzewodnicząca uważa, że do ewakuacji nie dojdzie.

-  Koszty takiego przedsięwzięcia są olbrzymie, a inne szpitale nie chcą przyjmować naszych pacjentów. Uważam, że dzięki strajkowi, po siedmiu miesiącach sporu zbiorowego, ktoś dostrzegł wreszcie problem naszych płac. Wcześniej nie było reakcji ani ze strony dyrekcji szpitala, ani władz miasta.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH