Radom: zapowiadają się kolejne konflikty płacowe

Radomski Szpital Specjalistyczny (RSS) wypłacił lekarzom około 1,6 mln zł wyrównania pensji za okres od października 2009 do czerwca 2011 roku wraz z odsetkami. Lekarze wygrali w sądzie sprawy o realizację porozumienia postrajkowego z 2007 r.

Porozumienie zakładało coroczną waloryzację pensji w stosunku do średniej płacy w kraju. Zapis o średniej krajowej znajdował się w porozumieniu, ale dyrekcja interpretowała go w ten sposób, że ma dotyczyć tylko podwyżek z 2007 i 2008 r. Sąd uznał jednak racje lekarzy i stanął na stanowisku, że należą im się coroczne waloryzacje.

Dla szpitala to poważny problem. - Oczywiście wypłata takiej kwoty komplikuje sytuację finansową szpitala, bo NFZ nie waloryzuje kontraktu nawet o stopień inflacji, nie mówiąc o tym, że w ubiegłym roku wzrosły VAT i składka rentowa - mówi w Gazecie Wyborczej dyrektor Andrzej Pawluczyk i zapowiada, że jedynym wyjściem z tej sytuacji będzie ograniczenie kosztów.

Czy zamierza obniżyć pensje? - Dzisiaj nie mogę wykluczyć żadnej możliwości. Jeśli zapadną jakieś decyzje, na pewno związki zawodowe zostaną o tym poinformowane - kontynuuje dyrektor.

- Nikt oficjalnie nie przedstawił nam propozycji dotyczących obniżenia zarobków. Spodziewamy się jednak niekorzystnych posunięć ze strony dyrekcji, gdyż zostało wypowiedziane nam porozumienie strajkowe - ma obowiązywać jeszcze do 30 marca. Po tym okresie liczymy się z próbami obniżenia naszych wynagrodzeń lub zmianami czasu pracy - mówi nam dr Grzegorz Szczęśniak, szef OZZL w RSS.

- Nie zgodzimy się na to. Lekarze zapowiadają na zebraniach, że nie zgodzą się na cięcia pensji - podkreśla.

Tymczasem lekarze z RSS przygotowują się do złożenia kolejnych pozwów. Zamierzają sądzić się o pieniądze za dyżury oraz waloryzację pensji podstawowej od połowy 2011 r.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH