Radom: za ordynatorów kierownicy odpowiedzialni za finansowy wynik szpitala

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu dołączył do nielicznego grona lecznic, w których oddziałami zarządzają kierownicy, a nie ordynatorzy. Od 1 lipca nie ma też pielęgniarek przełożonych, są natomiast kierowniczki zespołów pielęgniarskich. Mianuje ich dyrekcja szpitala.

Pionierem pomysłu powierzenia pielęgniarkom obowiązków menedżerskich była dyrekcja Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Jurasza w Bydgoszczy.

- Pielęgniarki czuwają nad kosztami klinik i oddziałów, nad poprawnością realizacji kontraktu z płatnikiem. Biorą czynny udział w gospodarowaniu finansami, w tym w wydatkowaniu środków na zakupy służące realizacji procedur medycznych lub na wynagrodzenia - mówiła portalowi rynekzdrowia.pl Marta Laska, specjalista ds. PR w ”Juraszu”.

Warto podkreślić, że sprawa dotyczyła jedynie pielęgniarek, a istotą tego przedsięwzięcia było odciążenie kierowników klinik od bieżącego zarządzania.

Dalej poszedł m.in. Wojewódzki Szpital Specjalistycznego w Częstochowie, który w ubiegłym roku zmienił regulamin organizacyjny i dokonał zamiany ordynatorów na kierowników. Tu argumentem przemawiającym za tym rozwiązaniem było dostosowanie struktury organizacyjnej do wymogów ustawy o działalności leczniczej i ewentualnego przekształcenia lecznicy w spółkę.

- Od kiedy weszła w życie ustawa o działalności leczniczej, organy założycielskie dążą do zmian, które dostosują struktury organizacyjne szpitali do przekształcenia w spółkę - skomentowała Katarzyna Strzałkowska, rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej. Podkreśliła, że z punku widzenia środowiska lekarskiego ważne jest zachowanie procedury konkursowej, żeby można było wyłonić najbardziej kompetentną osobę.

Właśnie na wydłużające się procedury konkursowe i ograniczony wpływ na wybór ordynatorów najbardziej narzekali dyrektorzy. Z kolei samorząd lekarski uznał, że ma zerowy wpływ na wynik konkursu, więc udział jego przedstawicieli w komisji konkursowej mija się z celem. Dlatego też Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie podjęła w kwietniu br. decyzję o odstąpieniu od udziału w konkursach.

- Gdy Radom przydzielono do warszawskiej izby, na konkursy trzeba było jeździć do Warszawy, wynajmować sale, odrywać personel od codziennych obowiązków - powiedziała nam Luiza Staszewska, dyrektor WSS w Radomiu.

Ale nie to było głównym powodem reorganizacji szpitalnych struktur. Staszewska zaznaczyła, że zamiana ordynatorów na kierowników i pielęgniarek przełożonych na kierowniczki zespołów pielęgniarskich jest jednym z elementów przygotowań do przekształcenia szpitala w spółkę i doboru takiej kadry kierowniczej, która czuje się odpowiedzialna za wynik finansowy placówki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH