Piątek (14 sierpnia) jest dziesiątym dniem strajku w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Anna Trzaszczka, przewodnicząca Związku Pielęgniarek i Położnych w lecznicy, poinformowała portal rynekzdrowia.pl, że nie zanosi się raczej na kontynuację rozmów z dyrekcją placówki.

– Nie jesteśmy w stanie przewidzieć reakcji drugiej strony, ale na razie nic nie wskazuje na to, aby w piątek miało dojść do spotkania - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Anna Trzaszczka. – Do rozmów jesteśmy gotowe w każdej chwili. Okazałyśmy dobrą wolę schodząc już dwukrotnie z początkowej kwoty 600 zł brutto do podstawy pensji do 500, a potem 450 zł. Dalsze obniżanie tej sumy byłoby żenujące. Tym bardziej, że z drugiej strony ustępstw nie widać.

Przewodnicząca podkreśla, że strajkujące pielęgniarki cały czas troszczą się o pozostających w szpitalu pacjentów: powołały zespół interwencyjny, chodzą na dyżury, cały czas monitorują sytuację na oddziałach. Dotychczas przeniesieni w inne miejsce zostali jedynie chorzy z chirurgii.

– W gabinecie dyrektora pozostaje na razie osiem osób: na razie nie zamierzamy się stąd ruszać, choć trochę tu ciasno i niewygodnie – mówi Anna Trzaszczka o strajku okupacyjnym.

Zapytana o komentarz do czwartkowej wypowiedzi wiceministra zdrowia Jakuba Szulca w sprawie strajku w RSS odpowiada:

– Wsparcie, jakie otrzymałyśmy w czwartek od pielęgniarek z całej Polski nie jest próbą eskalacji konfliktu: pokazuje tylko, że problem istniejący w RSS nie jest odosobniony, ma charakter ogólnopolski – ocenia przewodnicząca.

Jakub Szulc podkreślał w czwartek, że w 2008 r. pensje pielęgniarek wzrosły o 30 proc. w stosunku do 2007 r. Jego zdaniem, z danych resortu zdrowia wynika, że średnie wynagrodzenie brutto pielęgniarek pracujących w RSS to 3258 zł, a nie – jak według niego przedstawiała te dane przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Dorota Gardias – 2200 zł.

– Ponad 400 osób osiąga dochody na poziomie 3400 zł - dodał.

– To wszystko można przecież sprawdzić – mówi Anna Trzaszczka. – Nie chodzi nam przecież tylko o podwyżkę, upominamy się również od dawna o siatkę płac i taryfikator. Niestety, bezskutecznie. Dlatego nie wiadomo, dlaczego niektóre osoby mają tak duże pensje, że znacząco zawyżają średnią.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH