Radom: szpital wypowie umowy 190 lekarzom

Zamiar przeprowadzenia zwolnienia grupowego 190 lekarzy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu zgłosiła do urzędu pracy dyrekcja lecznicy. Szpital chce w ten sposób doprowadzić do zmiany umów o pracę, a w efekcie do zmiany systemu pracy lekarzy.

Jak powiedziała dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu Luiza Staszewska, o zamiarze przeprowadzenia zwolnienia grupowego lekarzy szpital powiadomił urząd pracy w piątek (8 czerwca). Zwolnienia dotyczą wszystkich lekarzy, którzy jako podstawę prawną zawarcia umowy o pracę mieli wpisane porozumienie postrajkowe zawarte w 2007 r.

Porozumienie to, oprócz kwestii dotyczących wynagrodzenia, przewidywało m.in., że lekarze będą pracować tylko w systemie jednozmianowym (podstawowy czas pracy 7 godzin 35 minut oraz 16 godzin i 25 minut dyżuru).

Dyrekcja radomskiego szpitala chce zmienić obowiązujący obecnie jednozmianowy system pracy na tzw. równoważny, czyli (12 godzin pracy, 12 godzin dyżuru i w inny dzień, np. sześć godzin pracy). Dzięki temu lekarze pracowaliby krócej, ale też mniej by zarabiali, na czym zaoszczędziłby szpital. Lecznica szacuje te oszczędności na mniej więcej 2 mln zł rocznie.

Staszewska powiedziała, że lekarze zaczną otrzymywać wypowiedzenia po 8 lipca; będą one obowiązywać od 1 sierpnia.

Szpital zaproponuje im nowe umowy o pracę. Według dyrektor nie zmieni się w nich stawka wynagrodzenia zasadniczego. Zmiana dotyczyć będzie innych zapisów. Podstawą zawarcia umowy o pracę ma być tylko Kodeks pracy i szpitalny regulamin wynagradzania oraz regulamin pracy, a nie jak dotychczas także zapisy porozumienia postrajkowego. W umowie zapisane będzie, że lekarze będą mogli być zatrudnieni w systemie pracy równoważnym lub zmianowym, a nie tylko - jak obecnie - w systemie jednozmianowym.

Lekarze będą mieli czas do namysłu, czy przyjmują nowe warunki pracy, do połowy okresu wypowiedzenia, czyli do połowy września. Do 31 października będą pracować bez zmian.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH