Lecznica na Józefowie to już nie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, ale spółka Mazowiecki Szpital Specjalistyczny. Spółka została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym.
- Pacjenci leczą się nie w SPZOZ-ie, a właśnie w spółce. Nie powinno to być dla nich w jakikolwiek sposób odczuwalne. W dłuższej perspektywie powinno poprawić się za to zarządzanie placówką i jej sytuacja finansowa - przekazała w informacji dla prasy Marta Milewska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
Jest to także szansa na zwiększenie liczby hospitalizacji i porad ambulatoryjnych - jak to ma miejsce w innych przekształconych na Mazowszu placówkach. To także możliwość pozbycia się części zadłużenia. Samorząd województwa odciążył finanse szpitala, przejmując ok. 8 mln zł jego zobowiązań.
Szpital po zmianie formy prawnej nadal ma charakter publiczny, gdyż jego jedynym właścicielem jest samorząd województwa mazowieckiego.
Nie jest to pierwszy przekształcony na Mazowszu szpital. Jak przypomina rzeczniczka, proces ten objął wcześniej, działające już teraz w formie spółek: Mazowiecki Szpital Bródnowski, Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu, Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica, Mazowieckie Centrum Stomatologii w Warszawie, Mazowieckie Centrum Rehabilitacji „STOCER” w Konstancinie-Jeziornie oraz Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Siedlcach i ATTIIS.
W przypadku radomskiej placówki przekształcenie w spółkę było koniecznością. Nowe przepisy zapisane w ustawie o działalności leczniczej nie pozostawiają samorządom wyboru. Jeśli placówka ma ujemny wynik finansowy, w przeciągu trzech miesięcy od zatwierdzenia finansowego sprawozdania szpitala (za poprzedni rok) samorząd województwa musi pokryć ujemny wynik finansowy lub go przekształcić - przypomina Milewska.
Jak dodaje, działające w formie spółek szpitale świadczą usługi zarówno w oparciu o kontrakty z NFZ, jaki i w ramach usług komercyjnych. Jednak skala tej dodatkowej działalności jest bardzo niewielka. W innych mazowieckich placówkach to zaledwie kilka procent.
Według Milewskiej, dotychczasowe doświadczenia większości przekształconych szpitali pokazują, że placówki poszerzają ofertę medyczną. Szpital Bródnowski oraz Mazowieckie Centrum Rehabilitacji „STOCER” odnotowały zwiększenie liczby hospitalizacji oraz udzielonych porad ambulatoryjnych. Ponadto, ustabilizowała się ich sytuacja finansowa.

- ŚR21:18 Wielka Brytania: szpital zapewni Alfiemu możliwie najlepszą opiekę
- ŚR21:12 Warszawa: rozmawiali o problemach rodziców z niepełnosprawnościami
- ŚR20:29 Prof. Strojek: część leków stosowanych w cukrzycy działa kardioprotekcyjnie
- ŚR20:13 Badania: zbyt długie siedzenie blokuje czynności poznawcze mózgu
- ŚR20:05 EEC 2018: sesje dotyczące sektora medycznego - terminy, potwierdzeni prelegenci
- ŚR19:18 Giełda: kolejny spadek wartości akcji firmy telemedycznej
- ŚR19:09 Eksperci: mówimy całą prawdę o niepożądanych odczynach poszczepiennych
- ŚR18:19 Rafalska: naszą polityką nie możemy dzielić osób niepełnosprawnych
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 4 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 5 W sądzie trzeba udowodnić, że szpital nie popełnił błędu
- 6 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 7 W klubie fitness jest więcej groźnych mikroorganizmów niż w toalecie
- 8 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych