Lecznica na Józefowie to już nie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, ale spółka Mazowiecki Szpital Specjalistyczny. Spółka została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym.

- Pacjenci leczą się nie w SPZOZ-ie, a właśnie w spółce. Nie powinno to być dla nich w jakikolwiek sposób odczuwalne. W dłuższej perspektywie powinno poprawić się za to zarządzanie placówką i jej sytuacja finansowa - przekazała w informacji dla prasy Marta Milewska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Jest to także szansa na zwiększenie liczby hospitalizacji i porad ambulatoryjnych - jak to ma miejsce w innych przekształconych na Mazowszu placówkach. To także możliwość pozbycia się części zadłużenia. Samorząd województwa odciążył finanse szpitala, przejmując ok. 8 mln zł jego zobowiązań.

Szpital po zmianie formy prawnej nadal ma charakter publiczny, gdyż jego jedynym właścicielem jest samorząd województwa mazowieckiego.

Nie jest to pierwszy przekształcony na Mazowszu szpital. Jak przypomina rzeczniczka, proces ten objął wcześniej, działające już teraz w formie spółek: Mazowiecki Szpital Bródnowski, Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu, Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica, Mazowieckie Centrum Stomatologii w Warszawie, Mazowieckie Centrum Rehabilitacji „STOCER” w Konstancinie-Jeziornie oraz Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Siedlcach i ATTIIS.
 
W przypadku radomskiej placówki przekształcenie w spółkę było koniecznością. Nowe przepisy zapisane w ustawie o działalności leczniczej nie pozostawiają samorządom wyboru. Jeśli placówka ma ujemny wynik finansowy, w przeciągu trzech miesięcy od zatwierdzenia finansowego sprawozdania szpitala (za poprzedni rok) samorząd województwa musi pokryć ujemny wynik finansowy lub go przekształcić - przypomina Milewska.

Jak dodaje, działające w formie spółek szpitale świadczą usługi zarówno w oparciu o kontrakty z NFZ, jaki i w ramach usług komercyjnych. Jednak skala tej dodatkowej działalności jest bardzo niewielka. W innych mazowieckich placówkach to zaledwie kilka procent. 

Według Milewskiej, dotychczasowe doświadczenia większości przekształconych szpitali pokazują, że placówki poszerzają ofertę medyczną. Szpital Bródnowski oraz Mazowieckie Centrum Rehabilitacji „STOCER” odnotowały zwiększenie liczby hospitalizacji oraz udzielonych porad ambulatoryjnych. Ponadto, ustabilizowała się ich sytuacja finansowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH