Radom: szpital nie zawiesi działalności pediatrii

Po tym, jak wojewoda mazowiecki nie wyraził zgody na czasowe zamknięcie oddziału internistycznego Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, placówka sama wycofała się z planów czasowego zawieszenia działalności pediatrii.

- W ocenie wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego zamknięcie oddziału internistycznego w szpitalu na Józefowie w Radomiu spowodowałoby ryzyko braku zabezpieczenia medycznego mieszkańców Radomia w tym obszarze - poinformowała we wtorek (10 marca) rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ivetta Biały.

We wtorek u wojewody Kozłowskiego spotkali się w tej sprawie przedstawiciele wydziału zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz urzędu marszałkowskiego, NFZ oraz władz Radomia.

Decyzję o odrzuceniu wniosku szpitala o czasowe zamknięcie dwóch oddziałów podjęto po przeanalizowaniu dostępności łóżek internistycznych i pediatrycznych w rejonie radomskim.

- Po zamknięciu wymienionych oddziałów dostępność nie byłaby wystarczająca. Nie ma również możliwości wyznaczenia nawet czasowych zastępstw przez okoliczne szpitale, ze względu na sezon zachorowań - wyjaśniła Biały.

Rzeczniczka podkreśliła, że negatywna była też w tej sprawie opinia konsultantów w dziedzinach interny i pediatrii. Dodała, że szpital sam wycofał złożony wcześniej wniosek o wstrzymanie działalności oddziału pediatrycznego.

Dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych szpitala Bożenna Pacholczak powiedziała, że lecznica wycofała wniosek o wstrzymanie działalności oddziału dziecięcego, ponieważ pojawiły się szanse na to, że uda się skompletować kadrę lekarską.

Dyrektorka zaznaczyła, że nadal pozostaje problem ze znalezieniem internistów. - W marcu lekarze będą zdawać egzaminy specjalizacyjne, liczymy na to, że może jednak znajdą się chętni do pracy w naszym szpitalu - dodała Pacholczak.

Jacek Kozłowski zaoferował marszałkowi województwa i podlegającemu mu szpitalowi przeprowadzenie misji dobrej woli w związku z trwającym w nim konfliktem pracowniczym.

Wnioski szpitala w sprawie zaprzestania działalności oddziałów: internistycznego i pediatrycznego od 1 kwietnia do 31 czerwca wpłynęły do wojewody pod koniec lutego. Wiązało się to z wypowiedzeniami z pracy, które złożyło 7 lekarzy z oddziału internistycznego i 7 z oddziału pediatrycznego.

Przeciwko zawieszeniu działalności oddziału internistycznego w szpitalu w Radomiu jest wojewódzki konsultant w dziedzinie interny na Mazowszu dr Marek Stopiński. Według niego lekarze odchodzą ze szpitala nie z powodów finansowych, ale z braku możliwości zapewnienia poprawnego leczenia pacjentów, bo oddziały są przepełnione.

Dyrekcja szpitala uważa, że lekarze odchodzą ze szpitala do podstawowej opieki zdrowotnej, bo praca w przychodniach jest mniej obciążająca i lepiej płatna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH