Radom: są wyniki kontroli w szpitalu psychiatrycznym

Zakończyła się kontrola Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Szpitalu Psychiatrycznym im. B. Borzym w Radomiu, gdzie doszło do zgwałcenia dziewięciolatka przebywającego tam na leczeniu.

Ustalono m.in., że normy zatrudnienia pielęgniarek są w szpitalu respektowane, a w dniu zdarzenia na oddziale zapewniono wymaganą obsadę personelu. W szpitalu nie ma natomiast oddzielnych procedur dotyczących monitorowania pacjentów w salach przez personel.

- Z uwagi na delikatny charakter sprawy i fakt, że nie ma możliwości ustalenia szczegółów i okoliczności zajścia w oparciu o dostępne dokumenty, ostateczne wyjaśnienie sprawy będzie możliwe przez prokuraturę - poinformowała Marta Milewska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Ze względu na prowadzone przez prokuraturę postępowanie przygotowawcze zarząd województwa mazowieckiego zawiesił decyzję co do konsekwencji służbowych wobec dyrektora placówki do czasu zakończenia tego postępowania.

Zarząd województwa zapoznał się z przedstawionymi przez dyrektora szpitala wynikami wewnętrznego postępowania wyjaśniającego oraz z wynikami kontroli ze strony urzędu. Dyrektor został zobowiązany do opracowania szczegółowych procedur wewnętrznych, które pozwolą sformalizować zasady postępowania z pacjentem wymagającym szczególnego nadzoru.

Dyrekcja szpitala zapowiedziała, że w placówce zainstalowany zostanie monitoringu w newralgicznych miejscach szpitala, zaś pracownicy przejdą szkolenia w zakresie praw pacjenta psychiatrycznego. Szpital rozpocznie także procedurę uzyskania certyfikatu ISO. 
  
W kwestiach proceduralnych stwierdzono, że nadzór nad pacjentami jest unormowany jednym z punktów regulaminu oddziału, który wskazuje odpowiedzialność personelu za stan zdrowia chorego, oraz zakresami obowiązków personelu mówiącymi o "ochronie pacjenta przed niekompetentnym nieetycznym i/lub bezprawnym działaniem innych osób".

Nie ma jednak oddzielnych wewnętrznych procedur dotyczących sposobu nadzoru nad pacjentami - monitorowanie pacjentów w salach (tzw. obchody na dyżurach) nie są sformalizowane.

17 maja br. na oddziale miała miejsce wizytacja przedstawicieli Departamentu Zdrowia UMWM oraz powołanego konsultanta dr Jolanty Paruszkiewicz. W wyniku wizytacji stwierdzono m.in. że na oddziale nie ustanowiono procedur dotyczących postępowania w przypadku trafienia do oddziału pacjenta stwarzającego zagrożenie, np. pobudzonego seksualnie czy też agresywnego. Postępowanie w takich wypadkach regulują zwyczajowo przyjęte normy i zapisy w zakresach czynności personelu.
 
Konsultant stwierdziła jednoznacznie, że ze względów architektonicznych oddziału niezwykle trudne jest sprawowanie nadzoru nad pacjentami (m.in. na sposób usytuowania dyżurki pielęgniarek).  Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH